Отдалечен остров в Тихия океан, с малка територия, население и почти никакъв износ се оказа хванат редом с глобалните индустриални сили в широкообхватния режим на митнически тарифи, наложен от президента на САЩ Доналд Тръмп, оставяйки местните жители в недоумение.
Ричард Котъл, собственик на бетонов възел на остров Норфолк, се сеща само за едно обяснение, когато Тръмп обложи с 29-процентни мита вноса от малкото парче земя в океана, разположено на около 600 мили от източните брегове на Австралия: „Това е някаква грешка“.
Въпреки че скалистият вулканичен остров в южната част на Тихия океан наистина изпраща скромни количества семена от палма Кентия в чужбина, обикновено на стойност под 1 милион долара годишно, предимно в Европа, новината за необичайно високите мита е посрещната от неговите 2188 жители със смесица от объркване и насмешка.
Семена от палма Кентия
„Остров Норфолк е малка точка в света“, казва Котъл по телефона пред агенция Reuters. „Не изнасяме нищо".
Остров Норфолк е сред десетки други малки територии, които се появиха в същия списък, заедно с Китай и Европейския съюз, въпреки че нямат реална производствена или експортна индустрия.
Някои, като островите Хърд и Макдоналд в Антарктида, които като остров Норфолк се контролират от Австралия, дори нямат човешки обитатели, но от този четвъртък са изправени пред 10% мито за износ в САЩ.
Австралийският премиер Антъни Албанезе, каза пред медиите, че страната му е в по-добро положение от другите - с мита от 10% - половината от това, с което беше ударен ЕС, и една трета от това, което получи Китай - но той нямаше обяснение за остров Норфолк.
„Последният път, когато погледнах, остров Норфолк беше част от Австралия“, каза той пред Australian Broadcasting Corp. "Отделната, по-висока тарифа за острова е неочаквана и малко странна“, добави той.
Според администрацията на Доналд Тръмп, САЩ са регистрирали търговски дефицити с остров Норфолк през последните три години. Островът е изнесъл стоки на стойност 300 000 долара за САЩ през 2022 г., 700 000 долара през 2023 г. и 200 000 долара през 2024 г. Вносът му от САЩ остава на 100 000 долара през тези години.
През 2020 г. обаче вносът на Норфолк от САЩ достигна връх от 11,7 милиона долара, като не е регистриран износ. Данните не уточняват какви стоки са търгувани.
Други собственици на местни бизнеси, с които разговаря Reuters, изобщо не могат да се сетят за производствена индустрия на острова и посочват, че основните приходи са от туризъм.
„Продуктите от Норфолк ще имат 29% тарифа? Е, нямаме продукти, така че няма да има ефект“, каза Гий Дънкан, собственик на данъчна консултантска фирма.
Майлс Хау, пенсиониран австралийски държавен служител и бивш президент на Търговската камара на Норфолк, не смята, че митническите тарифи тревожат островитяните.
„Мисля, че всички са доста развеселени от идеята, че дори сме регистрирани на радара на някой като Доналд Тръмп.“