Подредиха изложба „Свищов – огнище на духовността през XIX век“ в Светиниколското училище

Подредиха изложба „Свищов – огнище на духовността през XIX век“ в Светиниколското училище

Като част от културната програма на община Свищов, посветена на 24 май, в една от най-старите сгради на България Светиниколското или Славянобългарското училище е подредена изложба „Свищов – огнище на духовността през XIX век“. Проведена бе и беседа с участието на единайсетокласниците на СУ „Димитър Благоев“, с ръководител Жана Георгиева.

Уредникът Надя Ангелова запозна учениците с именити свищовски възрожденци, сред които Христаки Павлович, български възрожденец и основоположник на светското образование в България, и представи кратка история на Славянобългарското училище.

Учителят Георги Владикин сам изработва имената на дарителите, които участват в изграждането на сградата. А идеята е била всички ученици да получават светско образование, като учителите, които преподавали лично били подготвяни от Христаки Павлович. Учебниците, по които се обучавали учениците били писани от Христаки Павлович и Емануил Васкидович, издавани са във Виена. Преподавало се е първо по учителния метод на обучение, а по-късно и по класния способ. Христаки Павлович е преподавал само две години, а след неговата смърт, ръководител на училището е бил Тодор Хрулев. Видни ученици на Христаки Павлович са Драган Цанков, Николай Катранов, Петко Рачов Славейков, Тодор Хрулев и др.

Веселина Спасова и Маргарита Колева от читалищната библиотека показаха на децата експозицията „Свищов – огнище на духовността през XIX век“. 

В експозицията са показани Първата кратка ръкописна Граматика, написана от Емануил Васкидович, Първата българска География, Землеописание, написана от Неофит Бозвели и Емануил Васкидович. Изложени са копие от Първия Буквар за първоначалните ученици, съчинения от Емануил Васкидович и Георги М. Владикин, Първата българска История “Царственик или История Българска“, написана от Христаки Павлович, както и Първата Математика „Аритметика или наука числителна“ също с автор Христаки Павлович.

Най-четени