Изследването е въз основа на данни от произволна извадка, които принадлежат на 4028 възрастни германци, които са участвали с отговори на въпроси в предишни изследвания по темата с алкохола. Взети са предвид данни, свързани с година преди това - предишна зависимост от алкохол или наркотици, ежедневно пушене и др. Резултатите показват, че 91% от въздържателите са употребявали алкохол в живота си преди, а 72% са имали лоши навици, свързани с алкохол, наркотици или тютюнопушене.
Наблюденията показват, че тези, които никога не са пили алкохол, както и тези, които са се въздържали през 12-те месеца преди проучването и не са имали предишни рискови фактори, не са имали по-висок процент на смъртност от тези, които са пили ниски до умерени количества алкохол. Забелязва се също връзка между тютюнопушенето и допълнителния риск, свързан с алкохола. Тези, които пушат, често посягат и към пиенето.
Заключението е, че при хората, които се въздържат от алкохол, няма по-висок риск от смъртност отколкото при тези, които консумират ниски до умерени количества. Всяко увеличение на риска от смъртност изследователите предполагат, че се дължи на фактори, свързани с начина на живот, предшестващи въздържанието, или поради тютюнопушенето. Затова и немските учени смятат, че няма реални основания да се препоръчва умереното пиене на алкохол по здравословни причини.
Наблюденията на изследователите подкрепят схващането, че хроничната прекомерна употреба на алкохол може да окаже негативно влияние върху тялото. Хубавото е, че данните показват, че здравето може да се подобри значително чрез продължително въздържание.