По време на сухия режим американците носели обувки с копита

По време на сухия режим американците носели обувки с копита

Разглеждайки фотографии от началото на миналия век, няма как да не обърнем внимание на необичайните обувки, които американците са носели. Мнозина смятат, че те са част от модния тренд на този бурен период. Тази невероятна епоха, започва след Първата световна война и символизира желанието на хората да се върнат към мирния живот. Разцветът на киното, появата на радиоприемниците и на джаза, новите стилове в облекло, научните изобретения ... И изведнъж - копита на обувките! Какво означава това?

За всичко е виновна забраната за алкохол

Сухият режим в Америка е в сила от 1920 до 1933 година. Правителството мотивира въвеждането му с добри цели: да запази здравето на гражданите, да победи престъпността, да разреши социалните проблеми. Но всъщност неприятностите тепърва започват. Забраната е най-болезнена за производителите на алкохолни напитки. В навечерието на тези събития, нивото на търсене на уиски в Америка чупи всички рекорди. Такова фалиране и затваряне на алкохолни компании е незапомнено в историята на Щатите. Но те упорито започват да търсят начини да заобиколят закона, за да се измъкнат от трудната ситуация.

Заедно с представители на престъпни банди, производителите тръгват в търсене на отдалечени места, където човек, особено полицай, рядко стъпва, за да отворят там тайно производство. Правителството разбира, че рано или късно търговците на спиртни напитки ще предприемат хитри ходове и ще се опитат да продават продуктите си и затова принуждава полицията да бъде винаги нащрек.

Където кравите пасат

Производителите на алкохол също знаят, че няма да ги оставят на мира. За тях основният принцип на оцеляване се превръща конспирацията. Никой не трябва да се досети къде се извършва производството. Тук на помощ идват копитата на кравите. Всички мъже, участващи в сенчестия бизнес, ги „обуват“ на обувките си, предполагайки, че полицаите не биха  тръгнали из пасищата да следят кравешки пътеки.

Тайната обаче е разкрита от конкуренти. Друга престъпна група разпространява информация за Evening Independent и през 1922 г. вестникът публикува статия, разкриваща чикагската мафия. Въпреки че има мнение, че информацията идва от Бюрото отговорно за спазването на сухия режим. И тогава служителите, след като намират образец от такива обувки, решават, че мафиотите са заели идеята за копитата от книгите за Шерлок Холмс.

Забраната нищо не решава

Продажбата на алкохол по време на сухия режим е трудна. За да оцелеят, производителите трябва да измислят не само къде да произвеждат продукти, но и как да ги предлагат. За това в големите градове се създават подземни клубове, където човек може не само да си купи уиски, но и да слуша джаз. В такива заведения, където се танцува чарлстън и суинг, започват кариерата си бъдещите звезди като Луис Армстронг и Дюк Елингтън. Франсис Скот Фицджералд описва най-добре този период в романа си „Великият Гетсби“. В началото на 30-те години правителството осъзнава, че нито една от задачите, поставени със забраната за алкохол, не може да бъде решена.

Най-четени