Председателят на НАПОС-РБ Венцислав Спирдонов при представянето на Национална карта на интелектуалната собственост: Картата е от значение при осъществяването на локални инициативи от местната власт за насърчаване на регионална конкурентоспособност

Венцислав Спирдонов, председател на Общински съвет-Велико Търново и на Националната асоциация на председателите на общински съвети в Република България /НАПОС-РБ/ в сряда присъства на официалното представяне на Национална карта на интелектуалната собственост в УНСС. В събитието участва и Даниел Панов, кмет на община Велико Търново и председател на НСОРБ. Двете неправителствени организации са партньори в реализирането на мащабния и първия по рода си проект.

Събитието се състоя в аула „Максима“ на Университета за национално и световно стопанство (УНСС) беше представена  първата по рода си „Национална карта на интелектуалната собственост в Република България". Гости на събитието бяха президентът на Република България Румен Радев, представители на дипломатически корпус и на академичните среди, областни управители, кметове на общини и др.

Националната карта е публикувана на интернет страницата на висшето учебно заведение. Тя е реализирана от УНСС и Института по интелектуална собственост и технологичен трансфер „Проф. д-р Борислав Борисов“ от екип с ръководител доц. д-р Николай Крушков, с участието на 31 учени от УНСС в партньорство с Министерството на културата, Патентно ведомство на Република България, Националния статистически институт, Националното сдружение на общините и Националната асоциация на председателите на общински съвети в Република България, на база подписано 6-странно споразумение.

 Изследването разглежда интелектуалната собственост на Република България по 23 показателя до общинско ниво, за всички 265 общини. Чрез реализирано широко сътрудничество между държавните институции, местната власт и УНСС, са обобщени, обработени и анализирани официални данни относно икономическото развитие, индустриалната и литературно-художествената собственост на страната. Представени бяха и първите за България индекси в областта на интелектуалната собственост.

Видео презентацията на мащабния научноизследователски проект беше реализирана с водещи – виртуални аватари, създадени чрез ИИ.

В приветствието си към аудиторията, президентът Румен Радев заяви, че науката, изобретенията, иновациите, технологичният трансфер са движещата сила на прогреса и дават възможност държавата да се движи във възходяща линия. Той припомни, че преди четири години заедно с Патентното ведомство е била възстановена една 40-годишна традиция, свързана с вписването на изявени български изобретатели и иноватори в „Златната книга на Патентно ведомство“. Той допълни, че преди две години е поканил президента на Европейското патентно ведомство (ЕПВ) Антонио Кампиньош на церемонията в Гербовата зала, а през 2024 г. е приел поканата му да присъства на отбелязването на 50-годишнината от подписването на Европейската патентна конвенция, където е бил единственият президент, присъствал на конференцията, провела се в централата на ЕПВ в Мюнхен.

 „Всички заявки за патенти, за изобретения, марки, са израз на амбицията на една нация какво място ще заема на геополитическата карта на иновациите. Тази дейност трябва да бъде издигната като национален приоритет", посочи президентът по време представянето на „Националната карта на интелектуалната собственост в Република България. Той изрази задоволство от постигнатите резултати, защото те дават възможност за стратегически поглед и оперативни решения. Стоим в полето на „плахите иноватори“ - не инвестираме достатъчно, допълни още той. По думите му влагаме три пъти по малко като обем инвестиции в научноизследователска и развойна дейност от средното за ЕС. Трябва да сме благодарни на бизнеса, че се стреми да запълни липсващата част и инвестира вместо държавата, посочи Радев.

Според него държавата трябва да има много по-голяма роля, а университетите – стремеж към иновативност.

 На представянето на националната карта председателят на Патентното ведомство инж. Оля Димитрова, като ръководител на една от институциите, партньор по проекта, посочи, че за първи път има общи данни за индустриалната собственост и информация за дейностите, които са свързани с авторското право и сходните му права. Тя направи коментар на положителните и негативни тенденции в областта на индустриалната собственост и в духа на препоръките на изследователския екип направи две предложения – изготвяне на дългосрочна Национална стратегия за интелектуалната собственост и допълване на модул в картата, отразяващ т.н. Географски указания за занаятчийските и промишлени продукти, за да бъдат обхванати всички традиционни занаяти и своевременно регистрирани в ЕС.

 "Националната асоциация на председателите на общински съвети горещо приветства инициативата за създаването на Национална карта на интелектуалната собственост. Тя вече е факт, след като през февруари тази година бе подписан Меморандум за разработване и ежегодно актуализиране на Национална карта на интелектуалната собственост. Основната цел на Националната карта е да послужи като управленски инструмент за определяне на стратегическите приоритети при формиране на държавните политики в областите на културата, образованието, иновациите, икономическия растеж, както и при създаването на локални инициативи от местната власт, с цел насърчаване на регионалната конкурентоспособност.

 Картата е много добър старт на инициатива, която може да покаже проблемите в общините, дефинирани от представените данни на отраслов и регионален принцип, като това ще доведе до промяна на държавната политика по отношение на развитието на общините в тези насоки. От своя страна местната власт чрез насърчаване създаването на иновации, тяхната закрила и реклама като обекти на интелектуална собственост, ще привлича локални, национални и международни инвестиции, ще създава работни места и в крайна сметка – ще има по високи приходи в бюджета от местни данъци и такси.

 Аз и колегите ми от местната власт сме убедени, че тази карта ще послужи като управленски способ при определяне на стратегическите приоритети за развитието на страната и възможността за разпределение на национални ресурси по целесъобразност при формиране на държавните политики в областите на иновациите, образованието, науката и културата. Също така тя ще бъде от значение при осъществяването на локални инициативи от местната власт с цел насърчаване на регионалната конкурентоспособност.

Несъмнено имаше огромна нужда от такъв инструмент за ефективната и пълноценна работа в тази сфера. Искам да благодаря на екипа и на неговия ръководител доц. Д-р Николай Крушков за добре свършената работа.

Като ръководител на НАПОС-РБ се ангажирам нашата асоциация да организира обучителни семинари за председатели на общински съвети и местни парламентаристи с водещи експерти за запознаване с Картата и нейното ефективно приложение", заяви в словото си Венцислав Спирдонов.

Най-четени