Проф. д-р Янка Тянкова, ръководител на Катедра „Частноправни науки“ към Юридическия факултет на ВТУ: Медиацията е бърз и евтин способ за разрешаване на спорове

Според специалистът по доброволно разрешаване на спорове извън съда, предимствата на този алтернативен метод не се познават добре  от гражданите и бизнеса

 

Медиацията е бърз и евтин способ за разрешаване на различни по вид спорове. Дискусията обаче, която продължава вече 20 години, е ограничена повече до въвеждането на задължителната информационна среща при съдебната медиация, вместо да бъде насочена към търсенето на ефективни способи за нейното разясняване сред гражданите, търговците, институциите и др. Затова  медиацията като алтернатива на съдебното производство не е добре позната на гражданите и бизнеса. Запознаването на цялата общественост с възможностите, които предоставя медиацията за разрешаване на правни и неправни спорове не може да бъде мисия само на медиаторите, на центровете по медиация, на различните асоциации, а тя трябва да е национална стратегия. Това заявява проф. д-р Янка Тянкова, като медиатор и преподавател  в Юридическия факултет на Великотърновския университет.

"През последните месеци се провеждат национални дискусии по повод изготвения от Министерството на правосъдието проект за изменение на ГПК, с който се правят промени и в Закона за медиацията, в частта относно въвеждането на задължителната информационна среща при съдебната медиация. Това е изключително важен въпрос, защото въвеждането на задължителната информационна среща при съдебната медиация е поет ангажимент от нашата страна по Плана за възстановяване и устойчивост /ПВУ/. 

 В тази връзка на 8 ноември 2024 г. организирахме международна научна конференция в Юридически факултет на ВТУ на тема: „Съдебната медиация — проблеми, предизвикателства, перспективи“. Включиха се над 75 участника (съдии, преподаватели, медиатори, студенти и докторанти ), които изразиха мнението си за съдебната и извънсъдебната  медиация, както и за другите алтернативни способи за разрешаване на спорове. Форумът бе част от проекта „Съдебната медиация — възможности, предизвикателства и перспективи“ на ВТУ по Наредба за условията и реда за оценката, планирането, разпределянето и разходването на средствата от държавния бюджет за финансиране на присъщата на държавните висши училища научна или художественотворческа дейност на МОН. Той се осъществи от екип от преподаватели, докторанти и студенти. Членове на екипа са изтъкнати учени, както хабилитирани лица, така и асистенти. Ще ми се предложенията направени на конференцията  и обективирани в изнесените доклади да стигнат до Министерството на правосъдието и всички тези държавни институции, които са ангажирани с медиацията, в рамките на своята компетентност", сподели проф.Тянкова.

Тя допълни, че изнесените на конференцията доклади са включени в сборник, който е представен на тазгодишното издание на „Фоайе на книгата с автограф“, организирано от Регионалната библиотека „П.Р.Славейков“ във Велико Търново. Целта на това представяне е била научните изследвания да стигне до широк кръг граждани, за да прокламират идеите на медиацията, както съдебна, така и извънсъдебна, ползите от нея, предимствата и възможности, които дава този способ за алтернативно решаване на спорове.

"Медиацията е за гражданите и бизнеса и затова те трябва да бъдат информирани непрекъснато", категорична е проф. Тянкова.

По този повод в уводния си доклад от конференцията като специалист в тази сфера тя е написала, че медиацията е „пътят към новата правна култура“, която трябва да се формира в обществото, в противовес на ширещата се агресия, конфликтност, арогантността, престъпност .

А въвеждането на задължението страните по един съдебен спор да се явят на една обща информационна среща, за да им се разясни, че могат да ползват медиацията за да възстановят комуникацията помежду си, да преговарят, да търсят общи интереси,  е част от процеса на формиране на тази нова правна култура.

„Тази задължителна среща има за цел да информира страните за принципите на медиацията, за процедурата, за ролята на медиатора, за да могат участниците в спора да направят информиран избор дали да разрешат сами спора си с помощта на медиатор или да предпочетат съдът да реши техния спор", разяснява проф. Тянкова.

Според нея обаче фокусът на дискусията се изкривява, защото се свежда само до приемането или отричането на задължителната информационна среща при съдебната медиация, а това води до негативен краен резултат.

"Налага се провеждане на добре разписана дългосрочна национална политика за медиация. За пример ще дам Франция, където през 2022 г. е създаден Национален съвет по медиация, който включва 14 члена, представители на  всички страни, имащи отношение към медиацията, който е мандатен орган и на подчинение на правителството. Този орган координира усилията на всички институции с цел ефективно и дългосрочно развитие на медиацията", посочва проф. Янка Тянкова.

Категорична е, че за нея медиацията е мисия в живота, заедно с преподаването.

"Обучена съм като медиатор през 2004/2005 г. и се занимавам с това вече две десетилетия. Преподавам на студентите търговско право, но и медиация, обучител съм по медиация, прилагам медиацията на практика в рамките на извънсъдебен център по медиация. В това отношение имаме устойчиви традициите с районните съдилища, окръжния и апелативен съд. От 2006 г. сме въвели медиацията като учебна дисциплина, обучили сме хиляди студенти, които вече са практикуващи юристи. Много от тях са вписани в регистъра на медиацията. Затова отговорно мога да заявя, че във Великотърновския университет има вече изградена Търновска книжовна школа по медиация.", разкрива проф.Тянкова.

Тя припомня, че във Велико Търново преди години по проект бе разкрит Център за извънсъдебна медиация, в който работеха специалисти, споделящи новата философия в правното мислене, насочена към доброволно и неформално решаване на правни спорове извън съда. Към момента тази структура не функционира поради липса на финансиране. В страната има само няколко  действащи съдебни центъра по медиация, като най-активно и продължително работят  Центърът за спогодби и медиация към Софийски районен и градски съд и Центърът за медиация към Варненски окръжен и районен съд, които представиха своята дейност на проведената във Велико Търново конференция по проблемите на съдебната медиация. За извънсъдебните центрове по медиация обаче няма предвидено финансиране и за тях не е ясно в бъдеще дали ще могат да оцелеят след откриването на съдебните центрове по медиация към съдилищата в страната.

Най-четени