Пътнически самолет кацна аварийно с горящ двигател в Нова Зеландия (ВИДЕО)

Пътнически самолет кацна аварийно с горящ двигател в Нова Зеландия (ВИДЕО)

Пътнически самолет кацна аварийно, без да има пострадали на борда, на летище в Нова Зеландия, след като един от двигателите му се възпламени и излезе от строя, съобщи Асошиейтед прес, като се позова на националната противопожарна служба.

Самолетът "Боинг 737-800" на авиокомпанията "Върджин Острелиа" (Virgin Australia) с полет за австралийския град Мелбърн кацна аварийно в новозеландския град Инвъркаргил, след като пожар повреди негов двигател. Противопожарни коли чакаха самолета на пистата в Инвъркаргил около 50 минути след излитането от Куинстаун, Нова Зеландия, съобщи Лин Кросън, сменна ръководителка на новозеландската противопожарна служба, предаде БТА. 

За момента не е ясна нито каква е била причината за възпламеняването на двигателя, нито колко точно пътници са били на борда, каза говорителката на летището в Куинстаун Катрин Найнд. Компанията "Върджин Острелиа" обяви в изявление по електронната поща, че е възможно "двигателят да е засмукал птица".

През последните дни стана ясно, че авиационннте власти в Съединените щати разследват дали и как в пътнически самолети, произведени в последните години, са попаднали титаниеви части със съмнително качество.

Spirit AeroSystems, производителят на корпуса на самолетите "Боинг" и крилата за "Еърбъс", съобщи за фалшифицирани документи, свързани с доставката  на части от титаниеви сплави, които се използват в самолетостроенето поради тяхната лекота, здравина и устойчивост на корозия и високи температури.  

Но според "Ню Йорк таймс" разследване на Федералната авиационна администрация разкрива, че в доставени елементи от титан са открити следи от корозия. Предполага се, че дистрибутор може би е фалшифицирал или предоставил неверни данни, но не се съобщава името на доставчика.

От самолетостроителите компании "Боинг" и "Еърбъс" не дават информация  колко самолета са  били в движение с направени от тази доставка части. И от двете компании твърдят, че те са безопасни, но от "Боинг" казват, че в новите  самолети, които все още не са доставени на клиентите, частите ще бъдат подменени.