Висшето училище по сигурност и икономика получи изключително висока оценка от български и чуждестранни университети за организацията на научнотеоретична конференция на тема „Българското разузнаване и контраразузнаване – предизвикателства, проблеми, перспективи“.
Президентът на ВУСИ проф. д.п.н. Георги Манолов отбеляза при откриването на първия по рода си научен форум, че проблематика за разузнаването и контраразузнаването е повече от актуална от много гледни точки. „Значимостта на конференцията е голяма и отношението на институциите към нея е сериозно – посочи проф. д.п.н. Манолов. - Трябва да се работи съвместно между науката и институциите за реализацията на цели и приоритети по темата. Ние сме членове на НАТО и на ЕС, но е изключително важно да обръщаме внимание на службите за сигурност.“
Поздравителни адреси до организаторите и участниците в конференцията са изпратени от президента Румен Радев, от председателя на Народното събрание доц. д-р Наталия Киселова, от председателя на Съвета на ректорите проф. д-р Миглена Темелкова и от кмета на община Пловдив Костадин Димитров. Сред официалните гости на събитието бе Пламен Узунов – съветник на президента по правните въпроси.
Приветствие към участниците в конференцията от името на министъра на вътрешните работи Даниел Митов произнесе зам.-министърът Любомир Йосифов. „В съвременния свят, изпълнен с динамични промени и нови заплахи, ролята на разузнаването и контраразузнаването става все по-важна за запазване на нашата национална сигурност и суверенитет“ – каза зам.-министърът. Той отбеляза, че конференцията предоставя уникалната възможност за обмен на знания, опит и идеи между професионалисти, академици и представители на различни институции. „Предизвикателствата пред нашето разузнаване и контраразузнаване са многобройни и разнообразни, като започнем от киберзаплахите и тероризма до хибридните войни и международния шпионаж – анализира Любомир Йосифов. - Въпреки това вярвам, че чрез съвместните усилия и конструктивен диалог може да намерим ефективни решения и да укрепим нашата способност да се справяме с тези предизвикателства“. Той допълни, че е добре да се разглеждат не само текущите проблеми, но и бъдещите перспективи пред българското разузнаване и контраразузнаване. В заключение подчерта, че е важно да се инвестира в модерните технологии и обучението на кадри, както и да се гарантира, че нашите служби ще останат конкурентноспособни и ефективни в глобалния контекст.
Ректорът на Висшето училище по сигурност и икономика проф. д-р Йордан Бакалов посочи в изказването си пред участниците в конференцията, че разузнаването винаги е следвало човешкото развитие. „ВУСИ като образователна институция, която се занимава със сигурността, има стремежа да помогне за развитието на разузнаването в България – отбеляза той. - Разузнаването е инструмент за постигането на политики, но явно това не е ясно по отношение на националната ни сигурност, а се използва за постигането на партийни изгоди“. По думите на проф. д-р Бакалов, това е един от сериозните проблеми на страната, който трябва да бъде решен. „България все още няма разузнавателна доктрина – каза той. Все още не знаем дали сме към англосаксонската, европейската или евразийската. Икономическото развитие започна да измества политическото разузнаване. Всяка една разузнавателна служба трябва да работи по предизвикателства, а не по тематика. Това са новите доктрини, които трябва да се наложат и да се спазват“. Проф. д-р Бакалов подчерта, че разузнавателните служби трябва да бъдат организирани по нов начин, защото в България има професионалисти, които знаят какво да правят.
Основният доклад представиха доц. д-р Васил Станков и проф. Йордан Бакалов, който бе на тема „Националната система за разузнаване – предизвикателства и перспективи“.
Конференцията срещна присъствено и онлайн учени и студенти от 5 страни от Европа и Азия. Разгледани бяха над 60 доклада, обособени в два тематични кръга: „Разузнаването в съвременната среда на сигурност – приоритети, изисквания, насоки за усъвършенстване“ и „Съвременното разузнаване и контраразузнаване и службите за сигурност и обществен ред – история, състояние, визия за развитие“. Специално бе обособена поради изключителния интерес секция с доклади на докторанти и студенти.
Участниците в научното събитие се запознаха и разгледаха специализираните кабинети на ВУСИ по киберсигурност, полиграф, криминалистика и дигитално стрелбище. В края на форума те получиха сертификати, а научните доклади предстои да бъдат публикувани в сборник на ВУСИ.