Инвеститори предпочитали офшорния вятър заради по-малката съпротива
Община сложи ограничения за ветрогенераторите
Черноморието е единно против законопроекта за енергията от ВЕИ в морските пространства, който мнозинството в Народното събрание прие след бурна дискусия на първо четене. Това стана ясно на открита среща във Варна, организирана от народния представител от БСП Борислав Гуцанов. В нея мнението си изказаха заети в туризма, рибарството, еколози, граждани от Варна, Шабла, Каварна, Балчик, Несебър, Созопол и др. крайморски селища.
Перките в морето ще съсипят рибарството и туризма, категорични бяха участници в срещата, сред които бяха кметове, общински съветници и депутати.
Рибарите, които до момента искаха ревизия на текстовете и определяне на минимална дълбочина от 100 м за поставяне на перките, вече са категорични - документът трябва да се оттегли. Искането е на всички съсловни сдружения и е внесено в петък в Народното събрание, каза председателят на “Черноморски изгрев” Емил Милев. Той припомни, че проектът е направен без научна оценка на рисковете за флората и фауната в морето и без да се търси мнението на рибарите. “Не е ясно и каква е позицията на Европейската комисия, при положение, че опазването на биоресурсите в морето е в правомощията на Европейския съюз. Ако този закон влезе в сила, на българският риболов ще бъде сложен кръст. Не желаем конфронтация с властите, стига да не ни принудят”, предупреди Милев.
Твърдо против перките е и туристическият бранш. “Надяваме се Министерството на туризма да застане зад нас”, заявиха Станислав Стоянов, зам.-председател на Съюза на хотелиерите на Златни пясъци и хотелиерът Атанас Карагеоргиев, който окачестви поведението на законодателите като безотговорно. “Нашият сектор страда от пет години - от пандемията, от войната, от изплували на брега умрели крави, а в навечерието на този сезон се говори за перки в морето. Тръбим, че трябва да сме дестинация за 4 сезона, а с такива действия и за два месеца няма да имаме гости”, каза Карагеоргиев и призова за масов и деполитизиран протест срещу проектозакона. Засегнатите от него направиха и подписка, като предупредиха, че ако на предстоящата в НС 6 февруари дискусия депутатите не ги чуят, са готови на гражданско неподчинение с блокиране на пътища и пристанища.
Стоянка Димитрова /вляво/ даде датска рецепта за борба с перките в морето, а кметът на Вълчи дол Калоян Цветков каза, че решението за ограничаване на парковете на сушата от населените места, взето преди дни от местния парламент в общината, засега няма аналог у нас.
Инвеститорите предпочитат офшорните паркове, тъй като при изграждането им няма пряко засегнати хора и очакваната съпротива е по-малка, но пред обществото се казва половината истина - за ползата от “зелената” енергия, без да се съобщават вредите, заяви Красимира Катинчарова от Сдружение “Човек, природа и живот”, което води битка срещу строежа на големи вятърни паркове на сушата, във варненските общини Ветрино и Вълчи дол. Според Катинчарова животът на перките е до 15-20 г. Тъй като малка част от тях може да се рециклира, те трябва да се загробят в депа, където се разлагат до токсичното съединение бисфенол. Чрез почвата то ще достига и до хората, като може да причини рак, безплодие, деменция, каза Катинчарова, позовавайки се на проучвания на френски еколози. Друг риск е нискочестотният шум, който се разпространява на 30-50 км и дезориентира пчелите и бозайниците, а при хората предизвиква безсъние. “За всеки ветрогенератор в работен режим е нужен 1 тон масло, а често се появяват течове. Тази отрова ще изтича в директно в морето. Ще поевтинеят значително и имотите по крайбрежието”, подчерта еколожката.
Датска рецепта за борба с офшорните паркове в морето даде Стоянка Димитрова, край чиято къща в с. Михалич се планира строеж на перки. “На 24 януари фонд получи одобрение за два морски ветропарка и същия ден екоминистерството на Дания включи тези територии в “Натура 2000”, обясни тя. В резултат на жалби от нея и други жители Община Вълчи дол първа у нас въведе с решение на местния парламент изискване при инсталирането на ветрогенератори да се спазва правилото “10х”, валидно във Великобритания и Полша. Според него отстоянието между турбината и последното жилище в населено място трябва да е поне 10 пъти колкото височината на перката. У нас законът дава само минимумът от 500 м без горна граница, а перките достигат до 270 м. “Разрешителните се дават тихо, със стари оценки по ОВОС. Не допускайте това и в морето”, призова Димитрова.
“Бързото приемане на закона се прави, за да се усвоят милиони по ПВУ от приближени на властта фирми, без да се отчита, че само с туризъм у нас се изхранват над 250 000 души. Перките в морето няма да са изгодни и за потребителите, защото таксата за пренос неминуемо ще се повиши”, подчерта Борислав Гуцанов, който окачестви проектозакона като “брутално лобистки” и изрази надежда, че вносителите ще проявят здрав разум и ще го оттеглят преди второто четене.