Военните възможности на Русия в Украйна започнаха да намаляват и страната може да се сблъска със сериозен недостиг на човешка сила и въоръжение до края на годината, докато президентът на САЩ Доналд Тръмп оттегля натиска върху Москва да прекрати войната, пише The Washington Post („Вашингтон пост“), позовавайки се на американски и европейски официални лица и военни експерти.
През последните дни Тръмп изглежда се отказа от заплахите за сурови финансови санкции, които повтори само преди две седмици, ако Москва не се съгласи на прекратяване на огъня с Киев. Вместо това, след двучасов телефонен разговор в понеделник с руския президент Владимир Путин, той обяви потенциални нови търговски споразумения с Русия.
Вместо обещаното лидерство на САЩ, Тръмп размишлява, че може просто да си тръгне и да остави преговорите на европейците - или дори на новия папа. Неговата администрация не се е ангажирала с допълнителна военна или финансова помощ за Украйна.
Но моментът за оказване на натиск върху Москва може да е по-благоприятен сега, отколкото когато и да било от началото на конфликта, според дузина официални лица и експерти, коментирали текущото състояние на войната и чувствителната политика и дипломация около нея пред WP.
Агенцията за военно разузнаване на САЩ изчислява, че при липса на договорено споразумение или „достоверна“ западна помощ, войната „вероятно ще продължи бавно да се развива в полза на Русия през 2025 г.“ Но руските успехи „се забавят и продължават да се постигат за сметка на високи загуби на личен състав и техника“.
Така, от инвазията през февруари 2022 г. насам, Русия „е загубила най-малко 10 000 единици наземна бойна техника, включително над 3000 танка, както и почти 250 самолета и хеликоптера и над 10 военноморски кораба“. В същото време, през последната година Русия е завзела само 0,6% нова украинска територия, което обаче й е струвало по 1500 убити или ранени на ден.
Дори трикратното предимство на Русия в жива сила и още по-голямото предимство в броя на оръжията не е достатъчно за значителни пробиви на фронта.
„Русия не е в състояние да завземе никакви територии и това е ситуацията почти от края на украинската контраофанзива през 2023 г.", казва украински представител. „Въпреки факта, че те все още имат трикратно превъзходство по брой войски – и може би дори по-голямо по отношение на оръжейните системи – това все още не е достатъчно.“
Запасите от съветска бронирана техника са на изчерпване, а производството на нови танкове е около 200 бройки годишно.
„С течение на времето руските сили ще стават все по-демеханизирани, което ограничава колко дълго Русия може да поддържа сегашното си темпо на операции“, казва Джак Уолтинг, старши научен сътрудник в Кралския институт за обединени сили на Обединеното кралство (RUSI).
Освен ако няма прекратяване на огъня, Русия вероятно ще използва стесняващия се прозорец на превъзходство това лято, за да се опита да пробие през изтощените редици на Украйна, но това може да е последният ѝ опит, казват Джак Уотлинг и сър Ричард Баронс, генерал в оставка и бивш началник на въоръжените сили на Обединеното кралство.
„Русия на практика достига кулминацията на способността си да провежда офанзива“, каза Баронс. „Сега е много малко вероятно руските военни да разполагат с оборудването, хората, обучението и логистиката, за да започнат офанзива, която би пробила украинската линия на отбрана и - a дори и да го направят - да се възползват от пробива.“
„Малко вероятно е Русия да постигне заявените си цели за пълен контрол над четирите окупирани украински региона - Донецк, Луганск, Херсон и Запорожие. Има разлика между това да изтласкаш украинците с 5-10 км с цената на големи жертви и да имаш брониран юмрук, който може да развие пробива“, посочва Дара Масикот, старши сътрудник в Карнеги.
Увереността на Путин се основава повече на розовите оценки на подчинените му, отколкото на реалността. „Мисля, че те надценяват настоящите успехи на руската армия“, казва високопоставен европейски служител.
„Ако Украйна успее да попречи на Русия да достигне границите на Донецка област до края на годината и партньорите на Киев положат усилия за подкопаване на руската икономика, Москва ще трябва да направи труден избор относно цената, която е готова да понесе за продължаване на войната“, смята Джак Уотлинг.