Бюджетът на Фон дер Лайен ще разруши ЕС, казва Орбан (обзор)

Автор: Труд news
Унгарският премиер Виктор Орбан пристига на срещата на върха на лидерите на Европейския съюз в Брюксел, 26 юни 2025 г.

Брюксел поставял Украйна над европейските граждани

ЕК обвързва бъдещите еврофондове със спазването на “демократичните ценности”

Брюксел прие нови санкции срещу Русия

Новият бюджет, предложен от Европейската комисия, няма ясни стратегически основи и ще разруши Европейския съюз, заяви унгарският министър-председател Виктор Орбан по държавното радио в петък, съобщи “Ройтерс”.

“Този бюджет ще разруши Европейския съюз. Смятам, че няма да оцелее през следващата година. Комисията ще трябва да го оттегли или промени”, каза Орбан, критикувайки плановете за предоставяне на 100 милиарда евро на Украйна и промените в земеделските субсидии.

Още при представянето на бюджета по-рано тази седмица, Орбан го разкритикува, като го нарече “проукраински” и обвини ЕК, че поставя Украйна над европейските граждани. Той призова Комисията да оттегли плана, тъй като той е твърде слаб, за да се водят преговори.

В обявената през тази седмица многогодишна финансова рамка и в предложението за седемгодишен бюджет ЕК планира за обвърже бъдещото финансиране от ЕС със спазването на т. нар. “демократични ценности”. Съгласно новата рамка държавите членки трябва да спазват основните ценности на ЕС, включително принципите, залегнали в Хартата на основните права и член 2 от Договора за ЕС. Само тогава ще им бъде предоставен достъп до финансиране. С тази стъпка се въвежда форма на интелигентна условност, обясни Урсула фон дер Лайен.

Ако мярката бъде приета така, както е предложена, тя може да доведе до пълно спиране на средствата от ЕС за Унгария, припомня англоезичното издание на “Евронюз”. Страната вече е заплашена от замразяване на 18 млрд. евро от фондовете на ЕС поради опасения за системна корупция и отстъпление от демокрацията. Съгласно настоящата бюджетна рамка Унгария има достъп само до 10 милиарда евро от тези средства.

Унгария е единствената страна от ЕС, която понастоящем е обект на механизма за върховенство на закона - инструмент, който позволява спирането на средства в случаи на системни нарушения на ценностите на ЕС. Будапеща категорично се противопостави на приемането на този механизъм през 2020 г.

Двадесет и седемте страни членки на Европейския съюз междувременно днес постигнаха споразумение за осемнадесети пакет санкции срещу Русия заради войната с Украйна, след като в продължение на седмици бяха блокирани от Словакия. Централно място в пакета заема по-ниската горна граница на цените на руския петрол - мярка, която цели да намали приходите на Москва от енергийни доставки, без да наруши световните пазари чрез пълно прекратяване на руските доставки. Санкционният пакет включва и забрана за трансакции, свързани с руските газопроводи “Северен поток”, а също така и санкции срещу руския финансов сектор.

Най-четени