Сбъдват ли се сънищата?

Автор: Труд news

Мислим, че виждаме бъдещето, но всъщност мозъкът ни създава сценарии

Човек има над 2000 съня годишно

Случвало ли ви се е да сънувате странен сън и след това – бам – той да се случи в реалността?Реалността изведнъж повтаря образите от съня ви: познат пейзаж, фраза, случайна среща или емоция. Съвпадение? Или мозъкът може да гледа напред – в бъдещето? Хиляди хора са сигурни, че са сънували събития, които по-късно са се сбъднали. И въпреки че звучи мистично, науката предлага три съвсем обикновени обяснения: симулация, изкривяване и съвпадение. В края на краищата сънищата не са просто нощни фантазии. Те са сложна симулация, при която минали преживявания, тревоги и предчувствия се превръщат във възможни бъдещи сценарии.

В сънищата се активират областите на мозъка, отговорни за паметта, въображението и прогнозирането. Особено по време на фазата на REM („rapid eye movement“ – бързо движение на очите), когато имаме най-интензивните и емоционални сънища.

Мозъкът приема фрагменти от минали преживявания, тревоги и желания и моделира вероятни сценарии. Това е като филм, режисиран от логиката и емоциите. Така че, ако сънувате, че се проваляте на изпита, а след това всъщност се проваляте – това не е магия, а работа на вътрешния ви анализатор.

Когато сънувате, че шефът ви се кара, че не сте предали даден проект навреме, това може да не е пророчество, а логично продължение на тревогите, знанията и скорошните събития. Мозъкът преглежда възможните сценарии. Ако един от тях се сбъдне, това е по-скоро закономерност, отколкото магия. Учените смятат, че по този начин мозъкът се подготвя за евентуални заплахи. Това се нарича хипотеза за симулация на опасност.

Понякога съвпаденията са плашещо точни. Но по-често става дума за грешка в паметта. Човек си спомня съня след събитието и мозъкът му напасва подробностите към това, което вече се е случило. Този ефект се нарича ретроспективна интерпретация или ретроспективно изкривяване.

Освен това хората с богато въображение и високо ниво на интуиция запомнят по-добре сънищата и е по-вероятно да повярват, че те са пророчески. Ние имаме много сънища. Средностатистическият човек сънува по 4-6 съня на нощ – над 2000 съня годишно! Съвпаденията са неизбежни. А ако поне един сън годишно съвпадне с реалността, това вече може много да ви учуди. А ако сънят е бил ярък и емоционален – той ще бъде запомнен, а съвпадението ще ви се стори съдбовно.

(Със съкращения, от kaldata.com)

Най-четени