Северна Македония е една от страните, дърпащи НАТО към дъното

Северна Македония е една от страните, дърпащи НАТО към дъното

Студената война завинаги остана в историята на човечеството. Всеки е чувал поне веднъж за Кубинската криза или за гражданските войни в Корея и Виетнам. Но това не е просто конфронтация между двете суперсили. В конфликта влизат още много държави. Активни участници стават както съюзниците на СССР, така и на САЩ.

Трудно е да си представим колко голямо е влиянието на Студената война, чието ехото се чува и днес. НАТО е един от тези отзвуци. Появяваща се за защита на Европа от съветското влияние, тази организация днес е една от най-големите в света. За това красноречиво говорят цифрите: първоначално има само 12 членове на Северноатлантическия алианс, в момента са 2,5 пъти повече. Сред тях има силни страни, а има и по-слаби. Ето кои са 6-те държави, дърпащи алианса към дъното.

Албания

Броят на армията на тази държава е почти 14 хиляди души. Интересното е, че според военни експерти, въоръжените сили на тази страна са едни от най-слабите. Военният бюджет също не е висок. Републиката е силно зависима от финансовата помощ на САЩ, въпреки че се провеждат реформи за подобряване на икономическото положение. Това също означава, че приносът на Албания към общия бюджет на НАТО не е твърде голям. В момента въоръжените сили на страната се състоят от десантно-диверсионен полк, бригада за бързо реагиране, въздушна и военноморска бригада и екип за поддръжка.

Северна Македония

В момента тя е последният член, който се присъединява към алианса. Военният потенциал на тази държава също не е голям. Числеността на армията е 8 хиляди души. Няма флот, има само две части на бреговата охрана, военновъздушните сили се състоят от хеликоптери. Има самолети, но транспортни или учебни. Самите македонски въоръжени сили са много млади: те са на почти три десетилетия. Армията се появи заедно с независимостта на страната. Очевидно и военният бюджет е нисък.

Латвия

Тази страна, заедно с Албания, често се описва от военни експерти като най-слабата в алианса. Редовната армия е 6,5 хиляди души, има народна милиция. Военните разходи на Латвия са много по-ниски от тези на съседите й Естония и Литва. Освен това САЩ многократно оказват помощ на нейните войски: финансова и под формата на доставка на оръжия. НАТО също прие план за предоставяне на финансова помощ на Латвия.  Военно-индустриалният комплекс е слабо развит в Латвия, зависи от износа на оръжия. Страната има слаби военноморски и военновъздушни сили. Интересното е, че Северноатлантическия съюз е възложил на Канада задача да защитава Латвия от евентуално нападение. Това показва изключително ниската бойна ефективност на въоръжените сили на балтийската република.

Черна гора

Днес армията на тази страна се състои от малко повече от 2 хиляди души. Военният бюджет е ужасно скромен: само 1,4% от държавния БВП. Това е практически най-ниската цифра сред всички страни от НАТО. От 2006 г., т.е. след излизането на страната от Югославия, се провежда реформа във въоръжените сили на Черна гора. Интересно е, че дори в периода на придобиване на независимост, армията е 2 пъти по-голяма, отколкото е сега.

Люксембург

Херцогството е един от първите членове на алианса и е част от него от създаването му. Скромният размер на армията е само 414 души - разбира се, поради малкия размер на страната. Съответно бюджетът е много малък, дори няма 1%. Флотът отсъства поради факта, че страната няма излаз на море. Няма и авиация, въпреки че въздушната защита на държавата джудже се осигурява от силите на НАТО, които се намират в Германия.

Исландия

Тази страна се счита за най-слаба в алианса, тъй като няма собствени въоръжени сили и това всъщност е условието за приемането й в НАТО. Подобно на Люксембург, тя е сред първите членове на алианса. Липсата на армия в тази островна страна я прави удобна за разполагане на чужди военни бази, предимно американски. В същото време исландците отказват да разположат ядрени оръжия на територията на своята държава, като я обявяват за зона без ядрени оръжия. Липсата на армия обаче не отменя финансовите вноски във фондовете на НАТО.

Най-четени