Ситуацията в Донбас продължава да се влошава всеки ден. Големи групировки от войски и военна техника са съсредоточени близо до линията на контакт от двете страни на конфликта. Многобройни публикации в медиите за движението на руските войски към украинските граници доливат масло в огъня. Западните партньори на Киев, които демонстрират военната си подкрепа на украинските власти, не стоят настрана, пише руският вестник “Московский Комсомолец“.
Според местни източници ситуацията по линията на контакт на север от Луганск рязко ескалира през нощта от петък срещу събота. За първи път от юли миналата година украинските войски обстрелват Луганск с тежки оръжия. На свой ред наблюдателната мисия на ОССЕ съобщи, че силите на непризнатите Донецка и Луганска народни републики използват 120-мм миномети и леки бронирани машини. ЛНР признава, че те използват артилерия за да атакуват вражеските огневи точки.
Местните източници също са регистрирали прехвърлянето на украинските войски по линията на контакт в Донбас. На първо място, това се отнася за камиони с гориво за армията и инженерни мостостроителни автомобили. Експертите обръщат внимание на факта, че доставката на допълнително гориво пряко свидетелства за желанието на Киев да използва голям брой бронирани превозни средства.
На фона на рязкото изостряне на ситуацията медиите по света активно публикуват снимки и видеоклипове, предполагащи прехвърляне на руска военна техника до границата с Украйна. Тази информация беше коментирана официално в Кремъл, като се посочва, че войските изпълняват рутинни маневри като част от учения. Киев и редица страни от НАТО обаче говорят за „заплахата от руска инвазия“ в Донбас. Американското правителство обеща подкрепа на украинските власти в случай на пряка руска агресия. Но всъщност американската помощ започна да пристига в Украйна много преди „агресията“. В края на март товарен кораб под американски флаг влезе в Одеса и достави пратка военна помощ на украинската армия. Наред с други неща, пристигнаха 50 бронирани машини Humvee от резерва на Националната гвардия на САЩ.
Съединените щати обаче не спряха дотук. Открито обвинявайки Русия в намеса в ситуацията в Украйна, Пентагонът изпраща своите сили в региона. В петък разузнавателният дрон на американските ВВС RQ-4A Global Hawk за пореден път отлетя до границите на Русия. Той не само летеше около морските граници на Крим, но и направи посещение в Донбас. Дронът е преминал по контактната линия, след което е изключил транспондерите и е изчезнал от радарите. На същия ден в Киев кацна транспортен самолет C-130 на ВВС на САЩ. Самолетът излетя от базата Рамщайн в Германия и също така изключи транспондерите преди кацане. Предполага се, че машината е доставила партида специално оборудване за украинските войски.
Присъствието на американска авиация в небето на Украйна съвпада с неотдавнашното изявление на украинския президент Владимир Зеленски, че страната му „няма да остане насаме с агресора“. Както отбелязват военните експерти, с подкрепата на НАТО Киев започва да действа все по-агресивно в Донбас.