Община Видин, която ще го стопанисва започна ремонт
Двадесет и три години след откриването във Видин на един от малкото в страната паметници -Мемориалът на жертвите на комунизма, той вече не е ничий. Община Видин го узакони. Близо четвърт век мемориалът стоеше заключен и се рушеше, вода проникваше вътре в помещението, мухъл и унищожаваше стенописите.
В отговор на запитване на репортер на Труд news дали вече е узаконен Мемориала и кой извършва ремонта, ръководството на Община Видин отговори, че „Паметникът на жертвите на комунизма е публична общинска собственост с акт от 5 февруари 2025 г. Ремонтът се извършва от строителната бригада на Община Видин. Строително-монтажните дейности включват тенекеджийски работи по покрив, мазилка по фасада, шпакловка по фасада, боядисване на фасада, ремонт на тротоара около обекта. Реновирането на паметника цели да подобри цялостния облик на Видин, както и да създаде приятно впечатление у хилядите туристи, пристигащи с кораби по река Дунав“.
Но в съобщението няма и дума дали мемориалът ще бъде ремонтиран вътре и дали най-после ще бъде отключен за посещение.
Историята на един паметник, който доскоро бе извън закона
Снимки: авторът
Построен на общинска земя, с десетки дарения, той се оказа в годините издигнат извън закона и не узаконен по приетия ред в страната. Изграден в центъра на Видин, пред сградата на Областна администрация, рушащия се и напълно занемарен паметник, всеки ден посрещаше четвърт век стотици чужденци, които акостират на видинското пристанище, които не скриват почудата и възмущението си. И се снимаха за спомен… Сградата отвън е с паднала мазилка и тухли, а вътре-потънала в мухъл и влага, ронещи се стени и нечетящи се надписи с имената на зверски убитите без съд и присъда от комунистическата власт 43 -ма жители на региона, сред които и свещеници, в средата на септември 1944 г.
Мемориалът на жертвите на комунистическия режим в България след 9 септември 1944 г. във Видин е четвъртия издигнат в страната. Изграждането му започва на 4 април 2000 г., а официалното му откриване е на 17 септември 2002 г. Издигнат е по идея на Любомир Димитров, по това време зам.-председател на Българския демократичен форум. Проектът е дарение от арх. Станчо Веков и представлява параклис с няколко полукупола и един малък централен купол. Изграждането на мемориала основно е финансирано от Български демократически форум.
Дълги години се водеше спор за това кой трябва да се грижи за паметника и да го узакони. Община Видин доскоро настояваха, че нямат отношение по стопанисването му - „защото е публична държавна собственост, но е построена на общинска земя“, че няма никаква документация за изграждането на мемориала, което на практика го правеше паметник „ извън закона” и така 25 години.
Областният управител на Видин Ани Арутюнян се зае да реши този проблем и се заинтересува какво точно трябва да се направи, след десетки медийни публикации. За в. Труд тя уточни, че в последните месеци по казуса с узаконяването на Мемориала, който е срещу прозорците на сградата на Областната администрация, е водела десетки разговори с туроператори, представители на видинския музей, преподаватели по история. Всички те са настоявали паметника да се ремонтира, узакони и отвори за посещения. Той допълни, че до скоро в Областната администрация не е имало никакви документи за паметника, но Любен Иванов, бивш областен управител, преди две години е направил официално запитване в община Видин, откъдето е получана документацията за Мемориала, вкл. и всички документи за строеж. През януари т.г. стана ясно, допълни областният управител, че във видинския държавен архив се съхраняват копия на строителните книжа за Мемориала на жертвите на комунизма. Така липсата на строителната документация, която досега бе основна спънка бе премахната и Ани Арутюнян, през януари препоръча в официално писмо до кмета на Община Видин да предприеме действия по узаконяване на Мемориала и неговото спешно ремонтиране, за да се спре разрушаването му отвън и отвътре, и да бъде отварен за посетители.
Така се стигна до това видинското кметство да узакони паметника и да го обяви за публична общинска собственост с акт от 5 февруари 2025 г.. И до старт преди дни на дългоочаквания ремонт.
В навечерието на 1 февруари – Денят за почит на жертвите на комунистическия режим Регионалния исторически музей – Видин, заедно с Държавен архив и партньорите от видинската гимназия за изучаване на чужди езици „Йордан Радичков“ организираха открит урок по история и гражданско образование пред рушащия се мемориал. Целта на откритият урок бе да „се съживи“и да не се позволи времето и емоциите на поляризация в политиките да обезсмислят и обезличават Мемориала на жертвите на комунизма в град Видин, споделиха преподаватели и ученици, участвали в урока. Всички те тогава отправиха призив към институциите и обществеността да "съживят" Мемориала на жертвите на комунизма в града.
Дали това ще стане факт времето ще покаже, но вече са направени първи стъпки към това да няма забрава за жертвите на комунизма.