Досега пациентите са пращани в чужбина
Съдови хирурзи извършиха за първи път у нас рядка интервенция
Лечението се извършва с течен полимер
За първи път у нас в УМБАЛ “Св. Екатерина” съдови хирурзи от екипа на проф. Валентин Говедарски извършиха рядка миниинвазивна интервенция на периферна съдова малформация, чрез което спасиха 16-годишно момиче от трайна инвалидност.
Досега в страната ни е имало два подобни случая при деца на 10 и 15 г., които са лекувани извън България с финансиране от МЗ.
16-годишната пациентка е постъпила в болницата с постоянни и много силни болки в дясната подбедрица, продължили 6-7 години, които въпреки диагностиката и оперативното лечение в други здравни заведения, не отшумяват. Специалистите в УМБАЛ “Св. Екатерина” установяват наличието на артерио-венозна малформация към задната група мускули на дясна подбедрица.
Поради възрастта на пациентката е взето решение за максимално щадящо интервенционално лечение, което се извършва с вид течен полимер. При контакт с кръвта полимерът запушва всички малки клончета на артерио-венозната малфорация. По този начин се облекчават травмиращите симптоми и се предотвратява последваща инвалидност, тъй като нарастването на формацията би довело до разрушаване на костната и мускулната система в този участък.