Специалисти: Средната възраст за поставяне на диагнозата аутизъм е 4 години

Снимки: Pixabay и УМБАЛ "Александровска"

На 2 април отбелязваме Световния ден за информираност за аутизма

По данни на Световната здравна организация едно на 100 деца е с аутизъм, като състоянията са разнородни. В поставянето на диагнозата участват и психолози, които след това обучават родителите да стимулират развитието на децата.

Специалистите от Клиниката по детско-юношеска психиатрия на УМБАЛ "Александровска" д-р Десислава Маслинкова (детски психиатър) и психологът Александра Антонова коментират, че обществото е добре информирано и родителите все по-рано забелязват затруднения в развитието на децата, които са с признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години.

Д-р Маслинкова и психолог Антонова споделят пред БНР, че колкото по-рано се установи такова състояние, толкова по-голям шанс има за развитие на потенциала на детето.

"Родителите да изпробват алтернативни начини за общуване с детето, ако то не се научи да говори до 5-годишна възраст", съветва Александра Антонова. Например, системата за комуникиране, чрез картини, PECS или устройства, които говорят вместо детето. Защото когато детето остане невербално, то се сблъсква с неразбирането на света около себе си.

По думите им личните лекари обръщат повече внимание на физическото развитие на детето, а стигмата за психиатричното разстройство продължава да бъде много голяма и това е причината да се забавя експертизата и интервенциите. 

Най-четени