Сушата сваля реколтата от царевица и слънчоглед

Снимка: БНР
Царевицата и слънчогледът страдат от липсата на влага и горещините в критичните етапи от развитието си.

 До най-ниските нива от 5 години

Ситуацията с пролетниците е критична, заяви зам.-министърът на земеделието Георги Дамянов

Риск от покачване на цените на олиото

Сушата и високите температури през лятото на 2025 г. вече оказват сериозно влияние върху пролетните земеделски култури в България. Според последния бюлетин на Изследователския център на Европейската комисия JRC Mars, очакваните добиви от царевица и слънчоглед у нас ще са под средните за последните пет години – главно поради рязко влошената влагозапасеност на почвите още от началото на юни.

„Ситуацията с пролетниците е критична. Преждевременното стареене на посевите, ниската масленост на слънчогледа и ограниченото напояване ще доведат до сериозно намаление на реколтата“, заяви заместник-министърът на земеделието Георги Дамянов. По думите му, министерството следи внимателно обстановката и вече има данни за пропаднали площи, основно в Югоизточна България.

В засегнатите региони – включително Пернишко, Сливенско и Добричко – жътвата на пшеницата и ечемика е започнала по-рано, заради засушаването. Зърното обаче е било частично узряло и спекло, което води до по-ниско качество и добив. Царевицата и слънчогледът – основните пролетни култури – също страдат от липсата на влага и горещините в критичните етапи от развитието си.

Изкупните цени остават на нива, които според производители едва покриват вложените разходи. За слънчогледа цената е около 70 ст./кг, а за пшеницата – около 33 ст./кг. При това положение много фермери са поставени в ситуация на оцеляване, като част от тях търсят алтернативни доходи извън земеделието.

Заместник-министър Дамянов подчерта:„Това лято е поредното доказателство, че българското земеделие трябва да се адаптира към новите климатични реалности – с по-устойчиви култури, напоителни системи и умно планиране“.

Според експерти, ниската масленост на слънчогледа, вследствие на сушата, може да доведе до нуждата от повече суровина за производството на 1 литър олио – до 4 кг вместо обичайните 3. Това създава риск от покачване на цените за крайните потребители, но ефектът ще зависи от международната пазарна конюнктура.

Най-четени