Тръмп може да приеме строгия закон „Греъм“, ако Русия не направи отстъпки

Президентът на САЩ Доналд Тръмп може да се вслуша в позицията на републиканския сенатор Линдзи Греъм и да затегне санкциите срещу Русия, ако Кремъл откаже да направи отстъпки по отношение на Украйна.

Владимир Путин вярва, че има силни позиции преди телефонния разговор с Доналд Тръмп в понеделник, тъй като европейските лидери се опитват да попречат на американския президент да прибърза с постигането на сделка, пише Bloomberg.

Путин е убеден, че неговите сили могат да пробият отбраната на Украйна до края на годината и да поемат пълен контрол над четири региона, които той е обявил за руски, твърди човек, запознат с мисленето на руския президент, който е помолил да не се споменава името му, обсъждайки частни разговори.

Това означава, че е малко вероятно руският президент да предложи някакви значими отстъпки на Тръмп, когато двамата лидери разговарят, а европейските служители се притесняват, че Тръмп може да се опита да прокара споразумение независимо от това.

Президентът на САЩ настоява за бърз край на войната, която вече продължава дълбоко в четвъртата си година, и се застъпи за отключване на сделка в пряк разговор с Путин. Руският лидер, от своя страна, не е дал признаци, че е готов да спре да воюва, докато войските му бавно напредват на бойното поле, и това подхранва опасенията в Киев и други европейски столици, че Украйна може да бъде принудена да отстъпи още позиции.

Все по-силно се усеща, че усилията на САЩ да наложат прекратяване на огъня достигат своята кулминация, а официалните лица в Европа не са сигурни дали Тръмп ще засили натиска върху Русия или просто ще премине към следващото предизвикателство, ако се провали. Тръмп обеща да информира Зеленски и някои от съюзниците си от НАТО, след като приключи разговора с руския си колега.

Въпреки всички приказки за прекратяване на сраженията, Путин е готов на продължителна война, ако това е необходимо за постигане на целите му, и е оптимистично настроен към перспективата за нови санкции от страна на САЩ, твърдят още двама души, близки до Кремъл.

Икономиката на Русия до голяма степен се е приспособила към годините на мащабни санкции. Кремъл неведнъж е заявявал, че Русия не се трогва от заплахите за по-нататъшни ограничения и че те няма да убедят Путин да промени военните си цели.

Според високопоставен европейски служител в телефонен разговор в петък германският канцлер Фридрих Мерц, френският Еманюел Макрон и британският Кийр Стармър са се опитали да дадат ясно да се разбере на Тръмп, че Путин го държи натясно. Те се надяват, че Тръмп ще осъзнае, че рискува да изглежда като губещ, ако наложи лошо споразумение за Украйна, добави служителят.

В неделя Русия предприе един от най-големите удари с безпилотни самолети срещу Украйна от началото на войната, докато Зеленски беше ангажиран с дипломатически изяви в кулоарите на месата във Ватикана по случай интронизацията на папа Лъв XIV.

Междувременно в неделя Тръмп проведе последващ разговор с Мерц, Стармър, Макрон и италианския министър-председател Джорджия Мелони. Лидерите обсъдиха необходимостта от безусловно прекратяване на огъня и от това Путин да се отнесе сериозно към мирните преговори, съобщи говорителката на Стармър.

Увереността на Путин относно перспективите на Русия на бойното поле е в противоречие със западните оценки. След като е понесла огромни загуби по време на повече от тригодишните боеве, според европейски официални лица Русия не разполага с възможности да изпълни целите на Путин.

„Вероятността Русия да постигне целите си за завладяване на тези четири региона до края на тази година е много малка“, казва Бен Бари, старши научен сътрудник по сухопътни войни в Международния институт за стратегически изследвания. „Ако украинската отбрана се срине, тогава би било много лесно да се получи такова предимство, но в момента подобен сценарий изглежда много малко вероятен.“

Въпреки това руските преговарящи изложиха твърдата позиция на Путин в Истанбул в петък по време на първите от три години насам разговори на четири очи с украински официални лица. Те поискаха украинските сили да се изтеглят от Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска област, които Русия обявява за своя територия, но никога не е контролирала напълно.

Рискът за Путин е да преиграе и да подтикне Тръмп да изпълни заплахата си за нови санкции, за да сложи край на това, което американският президент нарече „кървава баня“ в Украйна.

Най-четени