Посланикът на Украйна във Великобритания заяви, че Киев трябва да се съсредоточи върху воденето на „високотехнологична война за оцеляване“, която минимизира загубите на военния персонал на страната, и да не очаква да си върне окупираните от Русия територии, включително Крим и Донбас.
Коментарите на Валерий Залужни, бившият началник на въоръжените сили на Украйна, идват по време на очевидно широко разпространени усилия от страна на украинските власти да пренастроят обществените очаквания относно напредъка на война, която продължава повече от три години, на фона на опасения, че няма край на боевете.
Залужни говори на форум в Киев в четвъртък чрез видео. Коментарите му бележат промяна в акцента спрямо думите му по-рано в конфликта. Тогава украинските лидери настояваха, че страната трябва да освободи всички окупирани от Русия земи, включително Крим.
„Надявам се, че в тази зала няма хора, които все още се надяват на някакво чудо или щастлив знак, който ще донесе мир на Украйна, границите от 1991 или 2022 г., и че след това ще има голямо щастие“, е казал посланикът, според RBK Ukraine. „Можем да говорим само за високотехнологична война за оцеляване, използваща минимум икономически средства за постигане на максимална полза. Украйна не е способна на друга война по отношение на демографията и икономиката и дори не бива да си помисляме за това.“
Подкрепяйки неотдавнашни забележки на други висши служители и анализатори, Залужни предположи, че Русия ще продължи да се бори, докато разполага с ресурси и човешки капитал, въпреки тежките си загуби, като същевременно заяви, че Украйна трябва да насочи усилията си към минимизиране на собствените си човешки загуби чрез високотехнологични средства.
„Моето лично мнение е, че врагът все още има ресурси, сили и средства, за да нанесе удари на нашата територия и да се опита да извърши специфични настъпателни операции“, каза той.
Залужни беше заменен като върховен главнокомандващ на Украйна през февруари 2024 г. след месеци на съобщения за разногласия между него и президента Володимир Зеленски.
Проучванията на общественото мнение показват, че Залужни е сред най-популярните публични личности сред украинците. Проучванията също така показват, че рейтингът на Зеленски се покачва след конфронтацията му с Доналд Тръмп на среща в Белия дом през февруари.
Коментарите на Залужни идват след обявяването през март от украинските въоръжени сили, че планират бързо да разширят използването на „стена от дронове“ или „линия от дронове“, за да противодействат на руските сили.
Обяснявайки концепцията тази седмица, бившият австралийски генерал Мик Райън описа предложената стена от дронове като „предназначена да осигури непрекъснат отбранителен коридор от дронове по най-уязвимите граници на Украйна, за да нанесат значителни жертви на руските сили и да действа като възпиращ фактор срещу агресията в по-спокойните райони на фронтовата линия“.
В своя бюлетин „Futura Doctrina“ Райън казва:
„От известно време украинските власти обсъждат създаването на линия от дронове или, както е описано напоследък, стена от дронове по фронтовата линия. Тази стена от дронове е предназначена да установи зона с ширина 10-15 км, която, според последните коментари на украинския министър на отбраната, предлага въздушна подкрепа и прикритие на пехотата, което прави настъплението на противника непостижимо без загуби.“
„Доскоро огромният обхват на операциите с дронове по фронтовата линия не беше предвиден или конструиран като единна технологична единица", добави той.
Коментарите му дойдоха, след като руският външен министър заяви в петък, че Москва няма да позволи рускоезичните в Украйна да останат под управлението на това, което той нарече „хунта“, водена от Зеленски.
Сергей Лавров заяви, че би било „престъпление“ Русия да позволи това да се случи. Той добави, че най-лесният начин за уреждане на конфликта би бил международната общност да поиска от Украйна да отмени законите, дискриминиращи рускоезичните.
Киев отрича всякаква подобна дискриминация.
Коментарите на Лавров подчертаха настояването на Русия, във всички мирни преговори, да наложи същите искания, които отправи в началото на войната. Той също така изглежда отхвърли предложението на Тръмп за посредничество на Ватикана за прекратяване на конфликта.