Французите не работят достатъчно: Страната ограничава отпуските по болест заради надвисналия фалит

С любовта на французите към дългата почивка, желаната 35-часова работна седмица и „правото да се откъснат“ от комуникацията, свързана с офиса, много страни в Европа може да гледат със завист на френския трудов живот.

Но централен принцип на това, което мнозина във Франция биха нарекли трудно извоювано право, сега е изложен на риск, тъй като властите се стремят да ограничат рекордния процент на отсъствия от работа, който струва на страната милиарди повече от съседите ѝ.

Франсоа Байру, центристът начело на малцинственото правителство от декември, обяви война на симулацията като част от стремежа си да „помири французите с работата“ – и да спаси страната от надвиснал фалит.

Нивото на отсъствия от работа във Франция е едно от най-високите в Европа и е около два пъти по-високо от това на Великобритания и Съединените щати. Цената се оценява на до 80 милиарда евро, повече от държавния бюджет за образование.

Близо 6% от служителите в частния сектор са в болнични по всяко време, след 40% увеличение на отсъствията от работа през последните пет години. Цифрите са по-високи за държавния сектор, който осигурява работа на над 20% от населението. Между 2014 и 2022 г. е имало 79% увеличение на държавните служители, вземащи болнични. Броят на хората, които остават без работа поради „психо-социални“ състояния, се е увеличил рязко след пандемията, особено сред жените, които имат по-високи нива на отсъствия от мъжете.

В последното от две десетилетия правителствени усилия за промяна на нагласите, Байру призова французите да прекратят отричането си и да приемат, че „французите не работят достатъчно“. Страната има по-малко работещи хора от съседите си и харчи най-много за социални помощи, „но французите са все по-недоволни от обществените си услуги и ние сме най-песимистичната страна в света“, каза той в реч, представяща пакета си за намаляване на разходите миналата седмица.

Инспекторите установиха, че половината от всички хора в дългосрочен болничен отпуск от 18 месеца не са имали основание, каза премиерът.

Плановете за строги икономии на Байру, които включват премахване на два официални празника, предизвикаха яростна реакция от десни и леви опозиционни партии и са осъдени от 60% от обществеността, според анкети.

Мерките за обезкуражаване на неоправдания отпуск ще включват натиск върху лекарите да спрат да издават сертификати за тривиални или несъществуващи симптоми, за да угодят на пациентите, и ограничение от две седмици за „arrêt maladie“, което общопрактикуващите лекари могат да предписват. Хората, които не работят, също ще трябва да информират работодателите за медицинското състояние, от което страдат. Това е насочено към манията по твърдението за „le burn-out“ и по-новото му английско вносно „le bore-out“.

Ще бъдат въведени ограничения върху системата от щедри държавни помощи, които започват след три дни отпуск за частния сектор и един ден за държавните служители. Правителството е за увеличаване на периода на изчакване до една седмица, но е предпазливо. Държавните служители излязоха на улицата, когато последното правителство се опита да ограничи обезщетенията им за болнични, удължавайки краткия им период на чакане от сегашния му еднодневен.

Както Байру ясно посочи, необходима е културна промяна, за да се променят нагласите, които са вкоренени от появата на една от най-щедрите социални държави в света през 50-те години на миналия век.

Едва 7% от служителите във Франция казват, че се чувстват ангажирани с работата си в сравнение с 33% в Съединените щати, според проучване на Gallup от 2023 г.

Плановете за насърчаване на чувството за участие включват промяна на това, което един експерт нарече „френския модел на управление, който е хипер-присъстващ и контролиращ“. Служителите трябва да се чувстват ценени и полезни, каза пред вестник Le Figaro Беноа Сер, бивш заместник-председател на Националната асоциация на директорите по човешки ресурси.

Синдикатите обвиниха правителството, че се опитва да „унищожи здравето на французите“ с репресиите срещу отпуските по болест. Съдбата на новите мерки ще зависи от оцеляването на правителството, когато Байру подложи непопулярния си бюджет за 2026 г. на парламентарно гласуване през есента. Отхвърлянето ще свали правителството, принуждавайки президента Макрон да свика третите предсрочни парламентарни избори за две години.

Най-четени