Bloomberg: Корупционните скандали могат да лишат Украйна от европейска помощ

Корупцията е била и остава ахилесовата пета на Украйна, пише авторът на статия за Bloomberg. Последните скандали с ареста на активисти, разследващи измамни машинации в правителството, заплашват да лишат Киев напълно от европейска военна помощ.

Никога не е добър знак, когато правителства, обвинени в корупция, нахлуват в офиси и активисти, които се опитват да ги подведат под отговорност. Това се случва редовно в репресивни диктатури, включително Русия, но сега и в Украйна, която е известна с това, че не е нито едното, нито другото.

Нито пък страната може да си го позволи, докато моли данъкоплатците в цяла Европа да наливат десетки милиарди евро в нейна защита.

В понеделник агенти на службите за сигурност нахлуха в офисите на Националното бюро за борба с корупцията на Украйна (НАБУ), задържайки най-малко 15 следователи. Двама бяха задържани по подозрение в сътрудничество с Русия, но самото бюро твърди, че повечето са обвинени в несвързани престъпления, включително нарушения на правилата за движение. Службите за сигурност нахлуха и в Специализираната прокуратура за борба с корупцията (САПО).

За съжаление за Украйна се очертава тенденция. На 11 юли въоръжени служители от Държавното бюро за разследване нахлуха в дома на активиста Виталий Шабунин в Киев и военното поделение, където той служи, в Харков, като иззеха телефони и таблети от него и семейството му. Шабунин беше обвинен в присвояване на публични средства, тъй като продължил да получава военна заплата, докато е бил на командировка в Центъра за борба с корупцията, организация с нестопанска цел, която той ръководи.

Шабунин заяви в Telegram, че президентът Володимир Зеленски „прави първите си, но уверени стъпки към корумпиран авторитаризъм“. Но нищо от това не би трябвало да има значение. Арестът му, въпреки отричанията на правителството, беше политически мотивиран. В съчетание с обиските в домовете в понеделник, това подчертава по-голям проблем, който скоро би могъл директно да подкопае военните усилия на страната.

По-рано НАБУ обвини вицепремиера Олексий Чернишов, който е тясно свързан със Зеленски и семейството му, в приемане на подкуп от 345 000 долара при сделка с недвижими имоти. Той отрича обвинението. Не е ясно дали това е доказателство за готовността на НАБУ да се бори със злоупотребите на най-високо ниво или и знак, че рибата се вмирисва от главата.

Жизненоважно е Зеленски да се увери, че международните му партньори ще си направят първото заключение. Наказателното преследване на Шабунин, който публично поиска разследване, няма да помогне по никакъв начин за това.

Последният неуспех дойде, след като през януари Министерството на отбраната изгони уважаваната реформаторка Марина Безрукова от Агенцията за обществени поръчки в областта на отбраната, която беше създадена, за да ускори и рационализира процеса. Безрукова получи похвали от западните посолства за елиминирането на посредниците, които печелеха от държавните поръчки. Агенцията трябваше да бъде независима.

След това, миналия месец, партията „Слуга на народа“ на Зеленски предложи законопроект, който да предостави имунитет от съдебно преследване на всеки, участващ в производството или снабдяването с оръжия за отбраната на Украйна. Законопроектът има легитимна цел: да защити длъжностни лица от съдебно преследване за предаване на оръжия на бойци в ранните дни на руската инвазия. Но моментът отмина. В сегашния си вид законопроектът би бил манифест за корупцията в отбранителната индустрия.

За всеки като мен, който е в Киев от обявяването на независимостта през 1991 г., камо ли за самите украинци, това е изключително депресиращо. Страната е развила едно от най-силните граждански общества в света. Украинците многократно са показвали изключителна смелост в защитата на това, което са смятали за свои неотменими права, организирали са две успешни революции и се борят с руското посегателство повече от десетилетие. Въпреки всичко това и огромния напредък в реформите от 2014 г. насам, корупцията е била и остава ахилесовата пета на страната.

Днес Украйна разполага с едни от най-мощните институции за борба с корупцията в света. Но както ми обясни Валерия Иванова, гостуващ старши сътрудник в Германския фонд „Маршал“, това е било възможно само благодарение на постоянните усилия на реформаторите и подкрепата на международните партньори. И само защото системата работи, не означава, че е неуязвима за политическа намеса – особено по време на война, когато правителството има извънредни правомощия.
САЩ преди бяха най-настоятелни Киев да изкорени системната корупция, но сега изведнъж станаха безразлични към въпроса. Зеленски обаче е по-добре да не се поддава на изкушението и да не злоупотребява с открилите се възможности. Европа не е загубила интерес към тази тема. Особено сега, когато от данъкоплатците ѝ се иска, освен собствената им помощ за Украйна, не само да се разделят с американски оръжия, но и да отделят 19 милиарда долара годишно за зареждане на неизползвания производствен капацитет на киевската отбранителна промишленост.

Зеленски трябва да внимава по никакъв начин да не разклати доверието на западните си партньори, които плащат сметките му, че парите, отпуснати за отбрана на Украйна, се използват разумно. В противен случай той бързо ще се превърне от военен актив в пасив.

Марк Чемпиън е колумнист на Bloomberg, отразяващ събитията в Европа, Русия и Близкия изток. Той е бивш ръководител на бюрото в Истанбул на The Wall Street Journal.

Най-четени