Шпионски хлебарки и роботи с изкуствен интелект: Германия крои план за бъдещето на войната

снимка: РИА Новости / Сергей Бобилев

За разлика от САЩ, пазарът в Европа е фрагментиран

Шпионски хлебарки и роботи с изкуствен интелект: За Гундберт Шерф - съосновател на германската компания Helsing, най-ценният стартъп в областта на отбраната в Европа - нахлуването на Русия в Украйна промени всичко.

Шерф трябваше да се бори усилено за привличане на инвестиции, след като преди четири години стартира компанията си, която произвежда военни безпилотни самолети и изкуствен интелект на бойното поле, пише Reuters.

Сега това е най-малкият му проблем. Базираната в Мюнхен компания увеличи повече от два пъти оценката си до 12 млрд. долара при набирането на средства миналия месец.

"Тази година Европа за първи път от десетилетия насам харчи повече за придобиване на отбранителни технологии, открива нови раздели, отколкото САЩ", казва Шерф.

Бившият съдружник в McKinsey & Company твърди, че Европа може би е на прага на трансформация в областта на иновациите в отбраната, подобна на проекта „Манхатън“ - научният тласък, благодарение на който САЩ бързо разработват ядрени оръжия по време на Втората световна война.

"Европа сега се примирява с отбраната."

Правителството на канцлера Фридрих Мерц разглежда технологиите на изкуствения интелект и стартъпите като ключови за плановете си в областта на отбраната и съкращава бюрокрацията, за да свърже стартъпите директно с висшите ешелони на армията, твърдят източниците на агенцията.

Оформена от травмата на нацисткия милитаризъм и силния следвоенен пацифистки дух, Германия дълго време поддържаше относително малък и предпазлив отбранителен сектор, защитен от гаранциите за сигурност на САЩ.

Бизнес моделът на Германия, формиран от дълбоко нежелание за поемане на риск, също е предпочитал постепенните подобрения пред революционните иновации.

При положение че военната подкрепа на САЩ вече е по-несигурна, Германия - един от най-големите поддръжници на Украйна - планира да увеличи почти три пъти редовния си бюджет за отбрана до около 162 млрд. евро (175 млрд. долара) годишно до 2029 г.

Голяма част от тези пари ще отидат за преосмисляне на естеството на военните действия, твърдят източниците.

Helsing е част от вълната германски стартиращи предприятия в областта на отбраната, които разработват авангардни технологии - от подобни на танкове роботи с изкуствен интелект и безпилотни миниподводници до готови за битка шпионски хлебарки.

Новият проектозакон за обществените поръчки, който се очаква да бъде одобрен от кабинета на Мерц в сряда, има за цел да намали пречките пред стартиращите фирми с ограничени парични средства да се включат в търгове, като позволи авансово плащане на тези фирми, според версия от 25 юни.

Законът също така ще даде право на властите да ограничават търговете до участници от Европейския съюз.

Марк Витфелд, главен изпълнителен директор и основател на производителя на автономни роботи ARX Robotics, заяви, че неотдавнашната му среща с германския министър на отбраната Борис Писториус е показала колко дълбоко е преосмислянето в Берлин

След завръщането на Доналд Тръмп на политическата сцена и повторното му поставяне под въпрос на ангажимента на Америка към НАТО Германия се ангажира да изпълни новата цел на алианса от 3,5 % от БВП за разходи за отбрана до 2029 г. - по-бързо от повечето европейски съюзници.

Длъжностни лица в Берлин подчертаха необходимостта от насърчаване на европейската отбранителна промишленост, вместо да се разчита на американски компании. Но пречките пред увеличаването на промишлените шампиони в Германия - и в Европа като цяло - са значителни.

За разлика от САЩ, пазарът в Европа е фрагментиран. Всяка страна има свой собствен набор от стандарти за обществени поръчки, за да изпълнява договорите.

Съединените щати, които са най-големите военни инвеститори в света, вече разполагат с утвърдени гиганти в областта на отбраната, като Lockheed Martin и RTX, и имат предимство в ключови области, включително сателитни технологии, изтребители и прецизно насочвани боеприпаси.

През 2015 г. Вашингтон също така започна да стимулира стартиращи предприятия в областта на отбранителните технологии - включително Shield AI, производителя на дронове Anduril и софтуерната компания Palantir - като им предостави части от военни договори.

Европейските стартъпи доскоро се нуждаеха от слаба правителствена подкрепа.

Но анализ на Aviation Week през май показа, че 19-те най-големи европейски държави, които харчат за отбрана, включително Турция и Украйна, се очаква да похарчат 180,1 млрд. евро тази година за военни поръчки в сравнение със 175,6 млрд. евро за САЩ. Общите военни разходи на Вашингтон ще останат по-високи.

Нежеланието за поемане на риск сред европейските инвеститори в миналото поставяше в неблагоприятно положение стартиращите предприятия, които трудно успяваха да получат необходимия капитал, за да оцелеят в „долината на смъртта“ - критичния ранен етап, когато разходите са високи, а продажбите - ниски.

Но увеличаването на разходите за отбрана от страна на европейските правителства след нахлуването на Русия в Украйна накара инвеститорите да търсят възможности.

В момента Европа се гордее с три стартиращи предприятия с оценка на еднорог от над 1 млрд. долара: Helsing, германският производител на дронове Quantum Systems и португалският Tekever, който също произвежда дронове.

"Сега има голям натиск върху Германия като водеща нация в европейската отбрана", казва Свен Крук, главен стратегически директор на Quantum.

Германия се превърна във втория по големина военен поддръжник на Украйна след Съединените щати. Поръчките, чието одобрение някога е отнемало години, сега се одобряват за месеци, а европейските стартиращи компании имат възможност бързо да тестват продуктите си на терен, твърдят няколко източника.

Финансирането с рисков капитал на европейски отбранителни технологии достигна 1 млрд. долара през 2024 г., в сравнение със скромните 373 млн. долара през 2022 г., и се очаква да нарасне още повече през тази година.

Най-четени