Хакерска група от Китай атакува ключова държавна инфраструктура на САЩ

Хакерска група от Китай атакува ключова държавна инфраструктура на САЩ

ФБР твърди, че САЩ са успели да спрат хакерските дейности на китайска държавна група, която атакува ключова държавна инфраструктура като електрически мрежи и тръбопроводи. Това съобщава РБК-Украйна с позоваване на Би Би Си.

Директорът на ФБР Кристофър Рей каза, че има кампания за затваряне на групата Volt Typhoon, която хакна стотици стари офис рутери, за да получи достъп до данни за американски активи. Китайското правителство все още не е отговорило на обвиненията.

Преди обаче то отхвърли обвиненията в спонсорирана от държавата кибервойна срещу други страни. В миналото Китай също обвиняваше САЩ, че са „най-голямата хакерска империя в света и глобална киберпрестъпност“.

Рей каза, че Китай умишлено подготвя почвата за деактивиране на ключови инфраструктурни системи на САЩ в случай на враждебен конфликт.

Хакерските атаки от групата Volt Typhoon за първи път станаха известни в Съединените щати през май миналата година, след като Microsoft предупреди, че групата е атакувала няколко правителствени съоръжения, включително хакване на правителствени имейл акаунти.

Хакерски атаки от Китай и Русия

През декември миналата година хакери, свързани с Руската федерация и Китай, хакнаха най-опасното ядрено съоръжение в Обединеното кралство.

През юли 2023 г. китайски хакери хакнаха имейла на американския посланик в Пекин.

А Съединените щати, Южна Корея и Япония се споразумяха да създадат група от високопоставени киберексперти, които да противодействат на севернокорейските хакери.

Най-четени