Легендата на българската рок музика Милена Славова стана жертва на най-новата хакерска атака с превземане на профили в чат приложенията, за която предупреди Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) във вторник.
Репортер на "Труд news" получи съобщение от телефонния номер на Милена в приложението "Телеграм", което гласи: "Hi! (Здравей!) Има ваши снимки на уебсайта...", придружено с линк към въпросния адрес.
Екипът на медията ни побърза да предупреди Милена за случилото се.
Рок звездата побърза да уточни, че съобщението не е изпращано от нея, каквото бе и предположението ни.
"Имам Телеграм, но дори не го ползвам. Вече нямам. Нека хората да знаят, че съм го изтрила и не съм изпращала никакви съобщения, дори и те да продължат да пристигат. Публикувах току що и във "Фейсбук", дано познатите ми го видят. Нека предупредим всички", каза Милена пред "Труд news".
Съобщението на ГДБОП
За вече стотици хакнати профили предупреди във вторник дирекция "Киберпрестъпност". Стотици са сигналите за превзети профили в популярни чат приложения само за седмица.
Внимание! В ход е активно превземане на потребителски профили в чат приложения, алармираха от дирекция "Киберпрестъпност" към ГДБОП. Игнорирайте съобщенията и не следвайте посочените стъпки, водещи към измамни платформи, съветват от МВР.
Дирекция "Киберпрестъпност" работи по получени стотици сигнали за превзети профили в популярни чат приложения, получени през последната седмица, съобщават от полицията.
Най-често достъпването до телефона се осъществява чрез получаването на линк към информация с покана да разгледате снимки в интернет пространството или за гласуване в анкета. Линкът е изпратен или като сервизна информация от името на приложението с искане за пререгистрация, или от превзет вече контакт от телефонната листа на потребителя.
В други случаи потребителят се призовава да преведе пари с обещанието да бъдат възстановени по сметката му на другия ден.
Всички те водят към страници, контролирани от измамниците, които изискват въвеждане на телефонен номер, лична информация, смс код за потвърждение и други.
- Игнорирайте съобщенията
- Не отваряйте изпратените линкове
- Не следвайте посочените стъпки
- Не попълвайте никакви лични, банкови и други данни, водещи към измамни платформи
Киберекспертите на дирекцията предупреждават, че са в ход активни фишинг кампании, които имат за цел да извлекат лични данни или да бъде придобита информацията от проведени разговори чрез приложението от момента на регистрацията в него, както и от превзетия вече профил да бъдат изпращани различни съобщения към други потребители.