Черно море и стратегическото му значение: Какво казва посланикът на САЩ в НАТО за важността на региона

снимка: X.com / USAmbNATO
Посланикът на САЩ в НАТО Матю Уитакър

Разговаряхме с посланиците от Черноморския регион, Турция, Румъния, България, защото разбираме същественото стратегическо значение на Черно море, особено в контекста на войната в Украйна

Посланикът на САЩ в НАТО Матю Уитакър увери във вторник, че САЩ не се изтеглят от Европа, но заяви, че Вашингтон непрекъснато преразглежда позицията си, използвайки „360-градусов“ подход, като внимава да не оставя „пропуски в сигурността“. Що се отнася до източния фланг, Съединените щати са напълно наясно със стратегическото значение на Черно море, особено в контекста на войната в Украйна, и заявиха, че водят разговори със своите колеги, включително румънския посланик в НАТО, така че нуждите от сигурност в региона да бъдат задоволени както от НАТО, така и от САЩ, които предоставят „стратегическа помощ“, съобщава News.ro, цитирана от Digi24. 

„В Северноатлантическия съвет проведохме много дискусии с нашите съюзници, по-специално разговаряхме с посланиците от Черноморския регион, Турция, Румъния, България, защото разбираме същественото стратегическо значение на Черно море, особено в контекста на войната в Украйна“, каза Матю Уитакър на брифинг за пресата, проведен преди срещата в сряда и четвъртък в Турция на външните министри на НАТО, които ще подготвят срещата на върха на алианса следващия месец в Хага.

„Споменах 360-градусовия подход, който НАТО има по отношение на всички региони. Можем да кажем за Украйна, че има любимо дете в семейството, това е регионът в НАТО, и трябва да бъдем много внимателни, говорим за стратегически предизвикателства и заплахи“, добави посланикът.

„Напълно осъзнаваме важността на силното Черно море в контекста на войната в Украйна и гарантираме, че нуждите на нашите съюзници ще бъдат задоволени както от Алианса, така и от САЩ, като им предоставяме стратегическа помощ“, подчерта Матю Уитакър, който пое поста си в НАТО в началото на миналия месец. 

На въпрос дали Вашингтон планира да изтегли силите си от Европа, той отговори, че САЩ постоянно преразглеждат разположението на силите си, но „както подчертаха секретарите Марко Рубио и Пийт Хегсет (бел. ред. съответно държавният секретар и ръководителят на Пентагона), Съединените щати не се изтеглят от Европа“, увери посланикът. „Водим текущи дискусии със съюзниците си, за да гарантираме, че няма пропуски в сигурността, като същевременно трябва да се справим с всички заплахи за сигурността на Съединените щати в цялата страна“, добави той. „Но всички плаваме в една и съща посока и молим нашите съюзници в Европа да бъдат по-способни и равностойни партньори“, подчерта дипломатът, припомняйки, че президентът Тръмп „беше ясен, че всички европейски съюзници плюс Канада трябва да изравнят разходите си за отбрана“. 

„Но в същото време, едно от нещата, които искам да подчертая, е, че това трябва да са способности, основани на конкретни цели, и те трябва да се случват в пълна консултация с всички съюзници. Всички ние трябва да се съгласим какво правим и кой го прави, за да сме сигурни, че всички можем да продължим заедно в най-великия съюз, създаван някога“, каза представителят на САЩ в НАТО. 

Той потвърди, че следващата среща на върха на НАТО през юни в Хага ще се фокусира върху плановете за инвестиции в отбраната и развитието на отбранителната промишленост. „Ще говорим за заплахите за сигурността от 360-градусова перспектива. Президентът Доналд Тръмп ще говори със съюзници и партньори за важността на ангажимента за инвестиране в отбрана“, каза Уитакър, потвърждавайки, че американският президент ще присъства на срещата на върха, предвид спекулациите в пресата, че е възможно да отсъства. 

Най-четени