Чехия реши да не определя дата за въвеждане на еврото

снимка: www.mfcr.cz

Правителството на Чехия реши засега да не определя дата за въвеждането на общата европейска валута в страната. Кабинетът взе решението въз основа на съвместна препоръка на Министерството на финансите и Чешката национална банка (ČNB). Според материала, който оценява готовността на страната за членство в еврозоната, Чешката република е изпълнила три от петте критерия за приемане на еврото миналата година, а именно размера на дефицита на публичните финанси, нивото на дълга и нивото на лихвените проценти. 

Чешкото правителството се запозна със съвместната препоръка на Министерството на финансите и Чешката национална банка засега да не се определя дата за приемане на единната европейска валута, съобщава Министерството на финансите на европейската държава.

Препоръката се основава на констатациите, съдържащи се в Оценката на изпълнението на критериите за конвергенция от Маастрихт и степента на икономическо привеждане в съответствие на Чешката република с еврозоната. Този документ предоставя обективна оценка на икономическата готовност на Чехия за приемане на еврото след присъединяването на страната към Европейския съюз.

Оценката обхваща три области

Първата оценява съответствието с номиналните (Маастрихтски) критерии за конвергенция, които са необходимо, но не достатъчно условие за присъединяване към еврозоната. Тези критерии определят фискални и парични референтни стойности, спазването на които има за цел да намали рисковете и разходите, свързани с липсата на независима парична политика. Успешното спазване на съответните критерии следва също така да смекчи рисковете за стабилността и да предотврати появата на дисбаланси във валутния съюз.

През 2024 г. Чешката република изпълни критерия за конвергенция на лихвените проценти и критерия за финансовата позиция на правителството. Той обаче не отговаря на критерия за ценова стабилност, поради ниска референтна стойност и продължаващ висок ръст на цените на услугите в местната икономика. Чешката република формално не отговаря на критерия за колебание на обменния курс, тъй като не е част от механизма на обменния курс ERM II. 

Втората област оценява икономическата готовност на Чехия за приемане на еврото. Ключов елемент от тези показатели е оценката на икономическото изравняване на Чешката република с еврозоната и способността на чешката икономика да абсорбира всички отрицателни икономически сътресения чрез други механизми след загубата на независимост на своята парична политика.

Чешката република не е постигнала съществен напредък в тази област от последната оценка през 2023 г. Все още има много препятствия по пътя към единната европейска валута. Един от тях е незавършеният процес на икономическо сближаване на чешката икономика, особено по отношение на нивата на цените и заплатите, които остават доста под средните за еврозоната. Сравнително слабото структурно сходство между чешката икономика и еврозоната също може да създаде проблеми при единната парична политика. Нерешените вътрешни структурни проблеми, свързани с настоящия икономически модел и бъдещите предизвикателства пред публичните финанси (застаряване на населението, инвестиции в инфраструктура и др.), представляват значителен риск. Планираните мащабни проекти (строителство на високоскоростни железопътни линии и нови ядрени блокове) ще натоварят значително държавните бюджети. Следователно справянето с настоящите предизвикателства на икономическата трансформация и дългосрочната устойчивост на публичните финанси трябва да бъде приоритет преди вземането на решение за присъединяване към паричния съюз.

От друга страна, високата степен на отвореност на чешката икономика и нейните тесни търговски връзки и връзки на собственост с еврозоната са ключови положителни фактори. Благоприятни са и някои показатели на пазара на труда, особено ниската дългосрочна безработица и устойчивостта на банковия сектор на негативни шокове.

Последната област на оценка се отнася до самата еврозона.

Икономическата разнородност на еврозоната е висока. Това беше допълнително подчертано от енергийната криза и нейното въздействие върху икономиките на държавите-членки. Икономическото привеждане в съответствие на държавите от еврозоната е от съществено значение за гладкото функциониране на паричния съюз. Фискалните позиции на повечето страни от еврозоната също са негативен фактор.

Институциите и правилата на еврозоната се промениха през последните години и дискусиите за по-нататъшно задълбочаване на интеграцията все още продължават. Следователно бъдещите потенциални финансови и нефинансови ангажименти, свързани с влизането на Чешката република в еврозоната, не могат да бъдат надеждно оценени в момента.

Най-четени