Днес отбелязваме 122 години от гибелта на Гоце Делчев, водач и идеолог на българските Македоно-Одрински революционни комитети, известни по-късно като ВМОРО. Делчев е и национален герой на България, който жертва живота си за освобождението на българските територии, останали под османско владичество.
Със заупокойна молитва и преклонение пред паметниците на големия революционер 122-годишнината от гибелта на Гоце Делчев ще бъде отбелязана в Благоевград и в град Гоце Делчев.
По традиция на тази дата стотици българи поднасят цветя и на паметната плоча в село Баница, Гърция, където е лобното място на националния ни герой.
Георги (Гоце) Делчев е роден на 4 февруари 1872 година в Кукуш, днес град Килкис, Гърция, в семейството на будните българи Никола и Султана Делчеви.
Още като ученик в Солунската българска мъжка гимназия е посветен в революционните идеи за освобождението на Македония и Одринска Тракия и присъединяването им към майка България. По-късно самият Гоце създава българските революционни комитети и става идеолог и водач на ВМОРО.
На 4 май 1903 година на път за Серес, където трябва да се обсъди решението за вдигане на въстание, в района на село Баница Гоце пада убит.
Тленните му останки са погребани в общ гроб в близост до църквата.
По време на Междусъюзническата война гръцката армия опожарява родния му град Кукуш и лобното му място, село Баница, а населението е прогонено в България.
Тленните му останки са пренесени в София, където престояват до 1946 година. Тогава комунистическата власт в България извършва национално предателство, като под натиска на Югославия и Коминтерна костите на Гоце Делчев са предадени на Народна република Македония, където са погребани в двора на църквата "Свети Спас".
Въпреки политическите компромиси с националната ни история Гоце Делчев остава една от най-светлите личности, дал живота си за свободата и обединението на България.