19FortyFive: ВВС на Украйна разбиха мечтите на Русия, че Су-34 може да доминира в небето

Су-34

Руските военновъздушни сили (ВВС) са подложени на удари във войната с Украйна. Очакваше се ВКС да нахлуят в Киев в края на февруари 2022 г. и да унищожат украинската армия и военновъздушните сили за по-малко от седмица.

Както знаем, това не само че не се случи, но украинците им дадоха солиден ритник в началото на войната, отхвърлиха инвазията и държаха руските сили в застой в продължение на три години, пише 19FortyFive.

Русия е загубила над 400 000 войници, повечето от които в остарели атаки на човешка вълна с едва обучени войници, които влизат в битка без цялото си оборудване.

Гордите руски военновъздушни сили обаче са няколко пъти по-големи и много по-модерни от украинските и пилотите смятат, че ще имат въздушно господство над Украйна.

Това също доведе до патова ситуация, но не и преди Русия да загуби 286 самолета от всички видове през първия месец на войната.

Москва обаче най-трудно понася загубите, претърпени от най-добрите руски самолети - изтребителя за въздушно превъзходство Су-35 Flanker-E и изтребителя-бомбардировач Су-34 Fullback.

Кратък преглед на изтребителя-бомбардировач Су-34 Fullback

Су-34 Fullback е руски двудвигателен, двуместен, свръхзвуков многоцелеви ударен самолет със среден обсег на действие, разработен първоначално за съветските военновъздушни сили през 80-те години на ХХ век. Разпадането на Съветския съюз и последвалите финансови проблеми с руското правителство спират разработването на Су-34.

По-късно програмата е възобновена и Су-34 официално влиза на въоръжение през 2014 г. Той се счита за един от най-добрите самолети на ВКС.

Fullback се задвижва от двойка турбовентилационни двигатели Сатурн АЛ-31ФМ1, които осигуряват на самолета максимална скорост от 1,8+ Мах (1381 мили/ч) при пълно натоварване. Самолетът има боен обсег от около 680 мили, а корпусът може да издържа на завои с над 9 г/сек.

Носи 30-милиметрово автокалибрено оръдие Грязев-Шипунов ГШ-30-1 със 180 снаряда и има дузина твърди точки за зареждане на 26 000-31 000 фунта асортимент от бомби и ракети.

Украинските сили предизвикаха шок у руските военни с многопластова защита за справяне със заплахи на различни височини и разстояния. Су-34 е уязвим, когато лети на малки или средни височини.

Полетите на тези височини са нанесли огромни поражения на руските изтребители и изтребители-бомбардировачи от най-висок клас. В началото на непровокираното руско нахлуване руските ВКС разполагат с около 140 Су-34 Fullbacks във въздушния си флот.

Досега те са загубили най-малко 35 Су-34 в бой. Украинските атаки с дронове срещу руски въздушни бази, както и диверсионни нападения, може да са причина за още повече загубени самолети. Това са около 25 процента от запасите на най-добрите руски изтребители-бомбардировачи.

През ноември 2024 г. руснаците вдигнаха малко шум за доставката на "партида“ нови Су-34, но този брой вероятно е бил два.

Обединената авиационна корпорация [ОАК] обяви доставката в социалните мрежи. "Всички авиационни заводи на "Ростех“, участващи в изпълнението на държавните отбранителни поръчки, продължават да работят с пълен производствен капацитет. Нашите предприятия постоянно усъвършенстват производствените процеси, за да осигурят ускорени темпове на производство на техника“, се посочва в прессъобщението на ОАК.

"Задушената от санкциите руска авиокосмическа индустрия се бори да произвежда повече от няколко десетки нови самолета годишно“, пише Дейвид Акс за Forbes

F-16 свали Су-34, Русия мълчи

През март 2024 г. Русия губи осем Су-34 за 12 дни, три от тях за един ден. През октомври миналата година руснаците загубиха Су-34 от F-16 американско производство, както съобщиха украинците и повториха прокремълските военни блогъри в Русия.

Но руската информационна служба ТАСС съобщи само, че Су-34 е участвал във въздушен удар в "граничната зона“ на Курска област и е атакувал "украински опорен пункт“ с модерна форма на боеприпас. Не се споменава за загубата на самолета, нито за начина, по който е паднал.

"Руските военни умират от жестока смърт в Украйна“, коментира Хари Джей Казианис, тогава старши директор по въпросите на националната сигурност в Центъра за национални интереси. Сега Казианис е главен редактор на 19FortyFive и президент на Rogue States Project.

"Не виждам как Москва не се нуждае от едно поколение възстановяване, за да стигне до нещо близко до това да може да предизвика НАТО - ако изобщо някога наистина може да го направи“, допълва Казианис.

"Русия наистина може да получи някаква територия за Украйна в мирно споразумение някой ден, тя обаче може да размени тази територия за това да загуби правото си да се нарича велика военна сила.“

Най-четени