Готвят предложение за импийчмънт на Тръмп
Четирима души са починали по време на насилствената окупация на сградата на Конгреса във Вашингтон от привърженици на президента Доналд Тръмп в сряда, съобщи началникът на полицията в американската столица Робърт Конти, предаде Асошиейтед прес.
Той уточни, че в тях са включени жена, която е била застреляна от полицията на Капитолия, и още трима, които са починали "при спешни медицински случаи".
Жената е била простреляна, когато тълпата се опитала да нахлуе през барикадирана врата на Капитолия, отбранявана от въоръжена полиция от другата страна. Тя е била откарана в болница с огнестрелна рана и по-късно е починала.
Вашингтонската полиция съобщи, че са били открити две самоделни бомби, едната пред Демократическия национален комитет, а другата пред Републиканския национален комитет. На територията на Капитолия са намерени още едно дългоцевно оръжие и коктейл "Молотов".
Арестувани са 52 души, предаде Ройтерс.
Twitter Publish
Кметът на Вашингтон Мюриъл Баузър удължи извънредното положение в града с 15 дни, т.е. до 21 януари. Указът на кмета допуска при нужда да бъде задействана помощ на федерално равнище.
Извънредното положение ще бъде в сила до 15 ч. на 21 януари, т.е. ще засегне церемонията по инаугурацията на новия президент Джо Байдън на 20 януари.
Повече от шест часа след щурма на привърженици на настоящия президент Доналд Тръмп срещу Капитолия във Вашингтон, Сенатът възобнови дебатите по възраженията на републикански представители срещу изборната победа на демократа Джо Байдън на президентските избори през ноември.
Голям брой американски конгресмени и 13 сенатори имаха намерение да оспорят гласовете в електоралната колегия от шест щата, които подкрепиха Байдън. Трима от републиканските сенатори, които първоначално оспорваха гласовете на електорите, заявиха, че оттеглят възраженията си след щурма на Капитолия и сблъсъците на демонстрантите със силите на реда.
Лидерът на мнозинството в Сената, републиканецът Мич Макконъл, заяви, че Конгресът "няма да бъде разколебан" да утвърди резултатите от изборите. Той каза, че демонстрантите са се опитали да възпрепятстват демокрацията, но са се провалили.
Макконъл има намерение да продължи сесията на Сената в сряда до утвърждаването на резултатите.
Камарата на представителите на Конгреса също се събра да продължи процедурата по утвърждаване на изборните резултати. Председателката й Нанси Пелоси заяви, че утвърждаването на Байдън ще покаже на света, че Конгресът няма да се огъне. "Въпреки срамните действия днес (в сряда - б.ред.), ние все пак ще постъпим така, ще бъдем част от една история, която ще покаже на света от какво е направена Америка", каза Пелоси.
Илхан Омар, членка на Камарата на представителите на американския Конгрес от Минесота, заяви, че подготвя предложение за импийчмънт на американския президент Доналд Тръмп. Призивите за импийчмънт на президента само две седмици преди края на мандата му се разпространиха бързо в социалните медии и бяха подкрепени от конгресмени-демократи и коментатори и дори от някои републиканци.
Twitter Publish
Насилието и окупацията на Капитолия бяха осъдени от много световни лидери. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг призова резултатите от президентските избори в САЩ да бъдат уважени. Той определи в Туитър картината от щурма на Капитолия във Вашингтон в сряда като потресаваща.
Twitter Publish
Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел посочи, че в очите на света американската демокрация е под обсада. Това е невиждано посегателство срещу демокрацията в САЩ, националните институции и върховенството на закона, заяви той.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен написа в Туитър, че вярва в силата на американските институции и демокрация, както и в мирното предаване на властта. Джо Байдън спечели изборите, пише още фон дер Лайен.
Също в Туитър, председателят на Европарламента Давид Сасоли изразява загриженост заради събитията в Капитолия и подчертава, че демократичният вот трябва да бъде зачитан.
Американският конгрес е храм на демокрацията, пише в социалната мрежа председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.
"Гледката на сцените там тази вечер предизвиква шок. Ние вярваме, че Съединените щати ще гарантират мирното предаване на властта на Джо Байдън", отбелязва Мишел.
Френският президент направи специално изявление за събитията в Капитолия.
"Днес Франция застава на страната на американския народ със сила, плам и решителност, както и на страната на всички народи, които иска да взимат решения за своите лидери, съдби и живот чрез свободни и демократични избори. Няма да се поддадем на насилието", заяви Еманюел Макрон.
Събитията във Вашингтон бяха осъдени и от британският премиер Борис Джонсън и от премиера на Канада Джъстин Трюдо.