Съединените щати демонстрираха своята въздушна мощ, като показаха в Япония усъвършенствани ракети „въздух-въздух“, които са способни да защитават ценен флот от самолетоносачи от заплахите на Китай, съобщава Newsweek.
Говорител на Тихоокеанския флот на САЩ заяви пред Newsweek , че ракетата AIM-174B, известна още като Standard Missile-6 (SM-6) Air-Launched Configuration (ALC), е оперативно разположена.
Newsweek се свърза с китайското Министерство на отбраната за коментар.
AIM-174B е въздушно-базираният вариант на ракетата SM-6, която първоначално е била проектирана за разполагане на надводни бойни кораби. Тя е способна да изпълнява мисии за противовъздушна и противонадводна война, както и за балистична противоракетна отбрана, с приблизителен обхват от 290 мили.
Въвеждането на тази нова ракета „въздух-въздух“, с която са оборудвани изтребителите на ВМС на САЩ, идва в момент, когато Китай се стреми към разработването на системи за предотвратяване на достъп/отказ на зона , целящи да попречат на американските самолетоносачи да се приближат до първата островна верига.
Островната верига е морска блокада, образувана от Япония , Тайван и Филипините, които са съюзници и партньори на Вашингтон, съгласно американска стратегия за морско сдържане. Тя има за цел да ограничи военния достъп на Китай до по-широкия Тих океан, използвайки територии, съюзени със САЩ.
В неделя, военновъздушната база Ивакуни на морската пехота, военновъздушна база в югозападния регион на японския остров Хоншу, управлявана съвместно от американски и японски сили, беше домакин на откриващо събитие, известно като Ден на приятелството, подчертаващо взаимната подкрепа между съюзниците.
По време на събитието бяха изложени редица американски военни самолети, включително изтребител F/A-18F на ВМС на САЩ. Официално публикувана снимка показва, че самолетът е носил две ракети под лявото и дясното си крило, които са били идентифицирани от местните посетители като ракети AIM-174B.
Самолетът изтребител, известен като „Супер Хорнет“, е причислен към 102-ра ескадрила за ударни изтребители. Подразделение е прикрепено към 5-то въздушно крило на корабоносача, оперативна военноморска авиационна организация , качила се на борда на базирания в Япония самолетоносач USS „ Джордж Вашингтон“ .
Самолетоносачът е базиран във военноморската база Йокосука близо до столицата на Япония Токио. Той се завърна в пристанището си през ноември след ремонтни дейности във Вирджиния.
Специализираното издание „The War Zone“ писа, че ракетата AIM-174B ще може да прехваща китайски противокорабни балистични ракети, които представляват голяма заплаха за американските самолетоносачи, ако запази противоракетната отбранителна способност на SM-6, разширявайки защитния слой на флота.
Новата американска ракета би направила уязвими и критичните за Китай самолети за наблюдение, които предоставят и актуализират данни за насочване на ракети, потъващи кораби, заяви Военната зона, което би направило китайските оръжия с голям обсег неизползваеми или използваеми в „силно деградирало състояние“.