Бивша болница от място на ужаса може да стане арт-парк

Бивша болница от място на ужаса може да стане арт-парк

Зарязаната от държавата бивша тубболница в Сливен може да се превърне от място на ужаса в арт-парк - това е идеята на Обществения съвет за опазване на недвижимото културно наследство в града. За целта здравното министерство, което е изоставило собствеността си, трябва да предостави на общината имота с прилежащия парк от 28 дка в централната част на града. "Съветът реши да предложи на общината да поиска собствеността за сливенските граждани и да им я предостави за ползване" - съобщи секретарят Йорданка Раданчева.

Сградата на тубболницата е 110-годишна, паметник на културата. При построяването си се е намирала в периферията на Сливен, а сега попада в централната част на града с прекрасен парк от запазени големи дървета. Лечебното заведение бе закрито през 2011г., след като в него бе извършен ремонт със 190 хил.лева от държавата и близо 80 хил.лева дарение от правителството на Япония. След като бяха похарчени напразно парите на българските и чуждите данъкоплатци, започна ликвидация. Но и тази работа не бе свършена, както трябва, защото здравното министерство не поднови договорите на назначените ликвидатори.

Последният скандал избухна в началото на миналото лято. Японското посолство връчи вербална нота на външното ни министерство. С нея бе изразено недоволството от състоянието на държавната болница, за която Япония е дарила средства и която вече на работи. Скандалът съвсем замириса, след като се разбра, че държавата е уверила посолството, че въпреки ликвидацията, лечебното заведение щяло да си продължи да работи. В Сливен не стана ясно дали е имало и какви са били последствията от този международен резил. Градът се превърна в безпомощен хроникьор на разсипията.

Пред очите на всички вече трета година една прекрасна сграда се руши - било от природата, било от вандалите. А зеленият парк със запазени големи дървета обрасна в непроходими храсталаци. Опасенията на сливенци са, че апетитният имот може нарочно да е "забравен" от собственика си - държавата, за да бъде съсипан и продаден на безценица.

"Имотът може да стане арт-парк с усилията на културните институти и творческите съюзи в града" - казаха от обществения съвет.

Най-четени