АНИ ИВАНОВА
Първото за годината пълно слънчево затъмнение ще се наблюдава и от България на 20 март, съобщиха вчера от Националната астрономическа обсерватория.
За съжаление, ще видим как Луната покрива Слънцето само частично. Пълната фаза ще е достъпна само от северната част на Атлантическия океан, Фарьорските острови и архипелага Шпицберген.
Най-доброто място за наблюдение (където затъмнението ще продължи най-дълго) ще бъде в океана на около 260 км северно от Фарьорските о-ви. Максимална продължителност на пълната фаза, наблюдавана оттам, ще е 2 мин и 46.9 сек, а частичното затъмнение ще продължи близо 4 ч и 10 минути.
За София частичното затъмнение ще започне в 10 ч и 42 минути и ще продължи 2 ч и 16 минути. По време на максималната фаза на затъмнението (когато най-голяма част от слънцето няма да се вижда) в 11 ч 49 мин 5 сек, близо 53% от слънчевият диск ще бъде покрит от Луната.
Пълните слънчеви затъмнения дават на астрономите уникалния шанс да бъде наблюдавана най-близката до Слънцето част от слънчевата атмосфера, слънчевата корона и протуберансите на слънчевата повърхност.
При всяко пълно затъмнение слънчевата корона изглежда по различен начин в зависимост от моментната активност на Слънцето.
Всяка година имаме между две и пет слънчеви затъмнения, но наблюдаването на пълната фаза е възможно само от много малка част от земната повърхност. Професионалните наблюдения на 20 март ще са възможни само от трудно достъпни за учените райони, но се надяваме, че все пак ще има наши колеги професионалисти или любители астрономи, които ще успеят за заснемат най-вълнуващите моменти, казаха учените.
Наблюдението над Слънцето с невъоръжено око е опасно и всички телескопи, лупи и т.н. трябва да имат защитни филтри, предупредиха учените.