Изпълнител е ДЗЗД „Крайдунавска градина 2024“ , в което влизат познати на видинчани фирми – „Билдинг Комфорт“ ООД и „Алумина Елит 2003“ ЕООД
Във Видин стартира поставяне на строителни ограждения по проект за зелена и велосипедна среда в Крайдунавския парк и на много места факт е поставянето на временна строителна ограда в зоната на бъдещите строителни дейности.
Проектът „Изграждане на зелена и велосипедна достъпна среда в Крайдунавски парк и прилежащите му територии, гр. Видин“ ще се реализира на пет етапа, като строителството започва с 3 и 4 етап, съобщават от общината. Двата етапа от проекта трябва да приключат в края на годината. Според договора за изпълнение етап 3 трябва да завърши за 223 календарни дни, а четвъртия - за 234.
Строителните дейности по двата етапа ще се изпълняват със застъпване, съгласно графика на строежа, уточняват от общината.
Обхватът на дейностите включва участъка от северната страна на детската площадка при „Телеграф-Капия“, преминава през района около паметника на Свободата и достига до зоната след крепостта „Баба Вида“. Тази част от парка ще бъде временно затворена за преминаване с цел осигуряване безопасността на гражданите по време на строително-монтажните работи. От общинската администрация допълват, че изпълнителя ще се съобрази спровеждането на културните и спортни мероприятия, както и с туристическия поток, като ще осигури необходимия достъп до и около крепостта „Баба Вида“ през цялото времетраене на дейностите до края на годината.
На официално запитване на Труд news за параметрите на проекта, който стартира в разгара на лятото и блокира най-красивата част от крайдунавския парк и достъпът до реката, Община Видин отговори, че: „ е сключено Споразумение с МРРБ на 28 март 2024 г. (преди близо година и половина) на стойност 18 милиона лв., представляваща максималната финансова подкрепа за реализацията на едноименния проект.
Община Видин е сключила Договор на 24.10.2024 г. с изпълнителя, който единствен е подал документи и участвал в обявената обществена поръчка-ДЗЗД „Крайдунавска градина 2024“. Стойността на договора е 17 247 446,57 лв. с ДДС. Срокът на договора за СМР за петте етапа е 699 календарни дни. С проектът се предвижда, уточняват в отговора си от общината, да се осъщести връзката град-парк-река, там където е възможно. А това според идейният проект означава: „Изява на съществуващите визуални връзки между парка и обектите от неговата пространствена рамка откъм града, които са недвижими културни ценностти, като новите функционални зони и структури в парка смислово се обвържат с тях и реката“. Проектът предвижда-„ минимална намеса в историческото ядро на парка, която да следва принципа на нюанса и търсене на хармоничност със съществуващата среда“.
Интересно е какво ще се прави още в Крайдунавския парк, който е парков паметник по отношение на обем, колорит и визия на новите елементи? Особено интересно звучи пояснението от общинската администрация по този въпрос, което изключва подмяна и ново асфалтиране: „запазване на асфалтовата настилка за целия парк. На местата където са развити велоалеи, настилката им е в нюанси на сивия колорит. Подмяна на асфалтовата настилка с каменни плочи е допусната в два сектора:
-в сектора непосредствено пред Телеграф капия, откъдето се разкрива невероятна гледка към река Дунав;
-в сектора на разполагане на т.н. „сух“ фонтан, който заменя съществуващия в момента фонтан и е във визуална връзка с крепостта „Баба Вида“.“
Интерес будят и предложените в проекта за изграждане поставяеми обекти в парка, които са с идентична помежду си визия, различаващи се единствено в своите размери (4х3м., 3х3м., 3х2,50м).
Изработени са от дърво и огледално стъкло? В парка се допускат самопреместваемите обекти да са с отразяваща, огледална повърхност с цел да се слеят максимално със средата на парка.
За целия парк се предлагат еднакви структури с места за сядане и за изнасяне на беседи за туристи. Те се разполагат на възлови точки в парка, които са в близост до недвижими културни или природни ценности и се характеризират с активен туристопоток. В бъдеще време се предвижда те да изпълняват и функцията на информационни пунктове. Изпълнени са от стомана и дърво.
За целия парк се предлагат „три идентични като визия осветителни тела, които се различават по своите размери. Те са с пестелив, лаконичен и ненатрапващ се образ. За маркиране на велоалеите и местата за сядане в тревните площи се предлагат осветителни тела тип „луна“.“
За целия парк се предлага избор от: четири вида пейки, с и без облегалка и изпълнени от дърво и метал и дърво и бетон; пикник маси-два вида; кошчета за отпадъци- три вида с различна вместимост; чешма-един вид и велостойки-три вида.
Единствено изключение е допуснато в зоната на парадната алея водеща към паметника на Свободата-тук предложените места за сядане са решени по индивидуален проект-пейки с перголи предвид голямото ослънчаване на зоната през пролетно-летния сезон.“
Реализацията на проекта, който стартира във Видин е поредният трети в последната година и половина, който започва в Крайдунавския парк, след като бе заграден и ограничен достъпът до двете тераси на видинския плаж и аварийното укрепване на западния бастион на крепостта „Баба Вида“. Изпълнението на ремонтните дейности и по двата проекта трябваше да приключат -януари и април, но и след подписаните анекси за удължаването на срока, те все още не са приключили.
Любопитното е че новият проект се финансира изцяло от държавния бюджет и средствата за него за отпуснати от правителството на Денков, когато министър на МРРБ е Андрей Цеков. Друг факт също е любопитен – фирмата спечелила обществената поръчка, която е проведена по т.н „открита процедура“ е била единствената която е участвала, а в сформирането й (специално за участие в обществената поръчка на 20.06.2024 г. във Велико Търново) ДЗЗД „Крайдунавска градина 2024“ влизат познати на видинчани фирми – „Билдинг Комфорт“ ООД и „Алумина Елит 2003“ ЕООД. Същите фирми, които участваха и в ДЗЗД „Паскен 2020“ и изпълниха -инженеринг, проектиране, авторски надзор и изпълнител на проекта за реконструкция на видинската Синагога и адаптацията й в културен център. Ремонтът възлезе малко над 10 млн.лв и крайния срок бе удължаван три пъти.