Повече от 20 активни фалшиви клетки, предоставящи мобилна мрежа, ползвани за подслушване на разговори, са били открити във Великобритания, съобщава "Индипендънт". Това е първият случай на регистрирана употреба на тази технология в страната.
Клетките, познати като "Стиигнрей" са открити в Лондон, но полицията отказва да съобщи кой ги е ползвал и каква е била целта на събирането на информацията.
Технологията улавя и съхранява уникалните международни номера на потребителите, ползвани за идентификация в рамките на мобилните мрежи. Тя се ползва най-често от полицията с цел разпознаване на комуникацията между престъпници и прихващане на информацията, изпращана през мобилните мрежи.
Фалшивите клетки заблуждават мобилните телефони, че "Стингрей" са нормални предаватели на мобилен сигнал, и телефоните се свързват тях и изпращат норманите си данни. Фалшивите клетк обаче не правят разлика между престъпниците и всички останали.
В рамките на 3 седмици разследване на Sky News установява наличието на 20 "Стингрей" устройства, разработвани от германската фирма за сигурност GMSK Cryptophone. Комисар Бърнард Хогън-Хоу от лондонската полиция не потвърждава и не отрича дали полицията ползва тази технология, но казва, че "единствените, които биха имали полза от тази информация са престъпниците, не виждам причина да я разкривам".
"Ако хората се притесняват, че имаме ресурсите, за да се месим толкова в личния им живот, мога да ги уверя, че това е невъзможно", добавя Хогън-Хоу.
"Стингрей" често се ползват от полицията на САЩ, въпреки че употребата им е обект на значителен социален дебат, тъй като могат да проследяват всички разговори, дори и без да има съдебна заповед за това. Смята се, че Скотланд ярд е купил такива клетки през 2009 г., и е започнал да ги ползва миналия ноември, въпреки че това е първото доказателство за това.
"Искаме да можем да говорим информирано и логично по тази тема, само че не можем, понеже това ще премахне смисъла на използването на тази тактика. Честно казано, част от това, което трябва да правим навлиза в личния живот на хората, неудобно е, и затова е важно това да се знае и да е ясно, че трябва да правим трудни избори, коментира директорът на Националната агенция по престъпленията Кейт Бристоу.
Заместник-директорът на Privacy International Ерик Кинг коментира, че е крайно време полицията да престане да се преструва, че тези клетки за подслушване не съществуват, за да може широката общественост да разбере закованата база, която им позволява да оперират. "Фирмите продават тази технология на сивия пазар на всички, готови да си плащат. Единственото, което не знаем е какво прави полицията, за да попречи на престъпниците да ги ползват, кога се ползват и в какви законови рамки се осъществява правилната им употреба", казва Кинг.
"В градска среда мобилните телефони на хиляди хора може да бъдат прихванати от едно такова устройство. Не знаем какво се прави с тези данни. Знаем, че полицията ги полза от години, но за първи път става ясно, че това се случва и във Великобритания", добавя той.