Депутатът Искрен Веселинов е кандидаткметът на Патриотичен фронт /ПФ/ за предстоящите местни избори в Русе. Номинацията му беше обявена навръх 2 август за 112-та годишнина от Илинденско- Преображенското въстание, когато коалиционните партньори НФСБ и ВМРО поднесоха венци пред Паметника на свободата в крайдунавския град.
От ПФ очакваха Реформаторският блок /РБ/ да подкрепи Искрен Веселинов като обща кандидатура. Седмица по-рано той заяви, че така коалициите имат потенциал да спечелят кметския стол в Русе. СДС се отказа от кандидаткмет в полза на коалиционните си партняори и от РБ номинираха за градоначалник Галин Ганчев, който е зам.председател на ДГБ и директор на СОУ "Васил Левски".
Кандидаткметовете на ПФ и РБ ще се оспорват поста с градоначалника Пламен Стоилов /ГЕРБ/, който вече влезе в битката за втори мандат. За стола му напира и бившият кмет Божидар Йотов /БСП/. Със строго партийната си кандидатура социалистите се разминаха с АБВ за общ кандидаткмет и хората на Георги Първанов номинираха общинския си председател Стелиян Стефанов.
Коалиция "Нова алтернатива" излъчи кандидатурата на д-р Камен Милков. Председателят на сдружение "Граждански съвет Русе" и администратор на фейсбук групата "Русенци" Владислав Вълканов също възнамерява да се включи в предизборната надпревара.