Бреговият център за контрол на корабоплаването във Варна, който бе открит в събота от премиера Бойко Борисов, има повече функционални възможности от близнака си в Бургас. Това заяви пред “Твоят ден” Златко Кузманов - шеф на дирекция “Ръководство на корабния трафик-Черно море” в “Пристанищна инфраструктура” (ДППИ) и ръководител на проекта “Информационна система за управление на трафика на плавателните съдове”, по който бяха изградени двете съоръжения.
По принцип бургаската кула следи за трафика от нос Емине до южната граница, а варненската - до северната. Но в сградата в кв. “Аспарухово” във Варна има допълнителен етаж, в който е базирана българската част на Световната морска система за бедствия и безопасност (GMDSS Operating Center). От него ще се осъществяват всички комуникации, ангажимент на страната ни по силата на Конвенцията за опазване на човешкия живот на море.
Освен това в морската столица е и координационният център на системата “Навтекс” за излъчване на информация за корабите, която покрива както цялата българска акватория, така и румънската. Чрез нея плавателните съдове получават информация за безопасност - хидрометеорологичната обстановка, навигационни предупреждения и всякакви други данни, свързани с условията за корабоплаване.
Бреговата кула във Варна се различава от бургаската и със своя външен вид, защото е цветна, което я прави архитектурна забележителност. Кузманов заяви, че това е решение на проектантския екип, който е взел предвид заобикалящата среда на двете места - варненската кула се намира в Аспарухов парк, а бургаската - в район, в който всички останали сгради са бели.
От “Пристанищна инфраструктура” още не са решили съдбата на досегашната Рейдова кула за контрол на трафика, която е на Морската гара. Тя може да стане обучителен център, музей, или център за контрол на яхти, ако в района се изгради яхтено пристанище.
Подкаст с Виктор Блъсков: Неизбрани чужденци диктуват на български медии - Соня Момчилова