Русия и Украйна щели да се помирят през 2016 г.
Фрагментацията ще продължи да доминира в Европа през 2016 г., членките на ЕС ще увеличават автономността си, а влиянието на Брюксел ще намалява. Това каза пред „Хъфингтън пост” американският политолог Джордж Фридман. Прогнозата му се гради върху очакванията за задълбочаване на бежанската криза и разногласията как ЕС да се справи с нея.
През 2009 г. основателят на частната разузнавателна корпорация СТРАТФОР предрече вярно, че през настоящото десетилетие Русия ще възражда влиянието и контрола си върху бившия СССР, съживявайки системата си на буфери по границите си.
Сега роденият в Унгария политолог вещае през 2016 г. помирение между Русия и Украйна, като Киев ще остане под доста по-слабо влияние на Запада. US съюзниците по границите с Русия ще са загрижени, а Германия ще е доволна от избягването на конфликт близо до нея. Всички останали от ЕС ще са прекалено заети да се безпокоят с изместването на фокуса на финансовата криза от Гърция към Италия.
За „Ислямска държава” Фридман смята, че въпреки някои тактически загуби ще спечели още територии в Сирия и ще се разпростре в Либия, Египет, Саудитска Арабия и Йемен. Турция пък ще бъде убедена от САЩ да се намеси директно в конфликта в Сирия.