Шуменски полицаи от сектор "Противодействие на икономическата престъпност" неутрализираха група, която се занимавала с фабрикуване и пласиране на фалшиви документи. Цените на лични карти, задгранични паспорти, дипломи и други вървяли на различни цени от 300 лв. до 1000 евро, според клиента, съобщават от полицията.
Заляването на групата стратирало на 5 март, когато на различни адреси в Шумен, София, Бургас, Велики Преслав и село Каспичан започнали обиски. Намерени и иззети били неистински лични документи, заготовки, както и консумативи за производство и подправени документи. В полицейското управление в Шумен са задържани Галя А./39г./ от село Каспичан, Е.А./46г./ от София, М.М./33г./ от Велики Преслав, Кирил А./32г./ и братята от Шумен Руслан/46г./ и Петромил/40 г/ Манови. Първо бил проверен лек автомобил "Ситроен Берлинго" с шуменска регистрация, управляван от Петромил, а след това на адреса му са открити лични карти, заготовки, празни бланки за паспорти, консумативи като фолио и хартия, служещи за производство на неистински български и чужди лични документи.
Намерени са матрици за лични карти, принтер, пещ за изпичане на документи, компютърни конфигурации, ламинираща машина, ултравиолетови лампи за нагряване. Открити са и химически вещества, с помощта на които са се произвеждали документите. Намерени са и унищожени лични документи. В дома на Руслан са открити различни по вид документи. Сред тях имало и дипломи за завършено образование, чиято истинност ще се установява след експертизи.
Иззети са компютърни конфигурации, сим карти, карти с флаш памет, принтер. В автомобили на останалите четирима от групата и обитавани от тях жилища са намерени и иззети множество вещи, доказващи съпричастността им към незаконното производство и пласиране. Открити са банкноти, които също ще се проверяват. В нощта срещу понеделник при претърсване на жилище в Бургас, обитавано от жената в групата, са намерени още паспорти ментета и голяма сума в евро и долари. Галя А./39 г./ от село Каспичан е известна на полицията с документна измама, сделка с неистински подписи, вкарвала е в обръщение и фалшиви документи. Кирил А./32г./ от Шумен е съучастник в грабеж от казино.
В досието на Руслан има измама, изнудване, кражба, вещно укривателство, управлявал е автомобил след употреба на алкохол. Петромил е участвал в организирана престъпна група през 2008 г., когато е осъден за наркотици, известен е с изнудване, установяван е да шофира с алкохол. По случая е образувано досъдебно производство за съставяне на неистински документи, а работата по документиране на престъплението продължава под надзор на прокурор от Районна прокуратура-Шумен.