Defense Express: Какво представлява тайната китайска ракета прехващач SC-19 (ВИДЕО)

Какво представлява ракетата SC-19, какви възможности има и на каква система може да се основава? Ето какво е публично известно за едно от най-секретните китайски оръжия, разкрива военното издание Defense Express.

Китай притежава висококласифицирана ракета прехващач, известна на Запад като SC-19, която може да се счита за една от най-секретните ракети в арсенала на страната. Ключов индикатор за неговата секретност е пълната липса на публично достъпни изображения. Съществува само един цифров рендер, показващ възможна конфигурация на SC-19.

Въпреки това наличните данни предполагат, че Китай е извършил седем тестови изстрелвания на SC-19 между 2010 г. и 2023 г. Според GlobalSecurity, последният известен тест се е случил на 14 април 2023 г. „Китай успешно проведе наземно базирано противобалистично ракетно съоръжение (ПРО) на 14 април 2023 г., отбелязвайки седмия публично обявен от Китай наземен тесто на ПРО от 2010 г.“, информира източникът.

Предишният тест на SC-19 се проведе на 4 февруари 2021 г., а първото известно използване на SC-19 като прехващач на противоракетна отбрана беше регистрирано през 2010 г. Съобщава се, че този тест е довел до успешно прехващане на височина от около 250 километра.

Това пояснение е важно, тъй като преди 2010 г. Китай е използвал SC-19 за противосателитни (ASAT) роли. Първоначалните полетни изпитания на ракетата се състояха през 2005 и 2006 г. На 11 януари 2007 г. Китай използва SC-19, за да унищожи метеорологичен сателит в космоса, превръщайки се във втората страна в света след Съединените щати, която развива такава способност.

Смята се, че SC-19 превъзхожда китайската ракетна система HQ-19 – оръжие, което вече се сравнява с руския S-500 и американския THAAD. Това предполага, че SC-19 може да бъде дори по-способен от двете широко известни системи.

Поради тази дългогодишна секретност, техническите характеристики на SC-19 остават до голяма степен неизвестни. Въпреки това The War Zone спекулира през 2019 г., че може да е получен от космическата ракета-носител Kaituozhe-1 (KT-1):

„Една от разработките на Китай в това отношение всъщност е производно на HQ-19, SC-19, което съчетава компоненти от бившата ракета със значително по-голям ракетен двигател от космическата ракета носител Kaituozhe-1“.

Това би означавало интересен дизайнерски подход от китайски инженери. Самата КТ-1 е космическа ракета-носител, създадена като модифицирана версия на балистичната ракета със среден обсег DF-21, допълнена с допълнителна трета степен.

Нивото  на секретност доведе до объркване при класифицирането на усилията на Китай за противоракетна отбрана. Докато някои източници описват Dong Neng (DN) като отделна програма, други предполагат, че това може да е просто друг вариант на SC-19. Ето какво казва Popular Science:

„Смята се, че ракетният двигател на DN-3 е подобен на този на противосателитната (ASAT) ракета SC-19.“
По този начин, в случая с Dong Neng, това, което изглежда като отделен проект, всъщност може да бъде друга итерация или еволюция на платформата SC-19.

Най-четени