JPMorgan: Очаква се Русия и Украйна да постигнат несъвършена сделка до края на второто тримесечие

Украйна, война

Очаква се Русия и Украйна да постигнат „несъвършена сделка до края на второто тримесечие“, която ще замрази продължаващата война, но ще спре постигането на всеобхватно мирно споразумение, според нов аналитичен доклад на геополитическото звено на JPMorganChase.

Новосъздаденият Център за геополитика на инвестиционната банка, който се представя като „помагащ на клиентите да се справят с глобалните предизвикателства“, заявява в своя доклад, че за руския лидер Владимир Путин и украинския лидер Володимир Зеленски „краят на играта е тук“.

В същото време анализът признава, че трайността на всяко споразумение зависи от това „колко удовлетворяващи“ са украинските и западните отстъпки за Путин и от силата на гаранциите за сигурност за Украйна, които гарантират сделката.

Докладът продължава с анализ на четири възможни изхода от мирните преговори, като прави паралели с други конфликти и дава на всеки един вероятностен резултат. Нито един от представените сценарии не предполага, че Украйна ще си възвърне пълния контрол над територията си или ще се присъедини към НАТО.

Според анализа вероятността както за „най-добрия“, така и за „най-лошия“ сценарий за Украйна – съответно „Южна Корея“ и „Беларус“ – е 15%.

Сценарият „Южна Корея“ би предвиждал европейски „сили с препятствия“, разположени в Украйна, с американска гаранция под формата на „обещание за сигурност, помощ и разузнавателна подкрепа“, гарантираща стабилността на територията под контрола на Киев. (Това представлява около 80% от Украйна.)

За разлика от това, сценарият „Беларус“ предвижда САЩ да изоставят Украйна (или да бъдат „възприемани като преминаващи на страната“) и Европа да не успее да „засили“ подкрепата си.

„Русия твърдо би се придържала към максималистичните си искания и би търсила пълна капитулация на Украйна, превръщайки страната във васална държава на Москва“, се предполага в доклада. „В този сценарий Русия на практика ще е спечелила войната, ще е разделила Запада и безвъзвратно ще е преобърнала световния ред след Втората световна война.“

Според анализаторите най-вероятният сценарий, с вероятност от 50%, е „Грузия“ – той е характеризиран като „не добър“. В този сценарий Украйна няма да получи нито разполагане на чуждестранни войски, нито силна военна подкрепа, което излага страната на риск от продължаваща нестабилност, провал на интеграцията в ЕС и НАТО и „постепенно връщане в орбитата на Русия“.

На друг сценарий, „Израел“, се дава 20% вероятност и се счита за „все още приемлив“. В този сценарий Украйна ще продължи да получава „силна“ и „трайна“ западна военна и икономическа подкрепа, но „без значително присъствие на чуждестранни войски“ в страната. Това, според доклада, „вероятно все още ще предостави на Украйна пространството да се превърне в крепост, да се стреми към военна модернизация и в крайна сметка да създаде свой собствен възпиращ фактор. Но войната винаги ще бъде на прага ѝ“.

Най-четени