Лазерна терапия в денталната медицина

Лазерна терапия в денталната медицина

Лечебната сила на светлината е отдавна позната. Още гърците и древните египтяни са използвали лечебната сила на слънчевата светлина. В днешни времена едно от най-големите технологични открития е създаване на лазерни устройства за лечение на болести и за хирургичната практика. Началото на историята на лазера започва от 1960 г. С цялата комерсиална ангажираност на новите лазерни технологии, усилията на учените са насочени предимно в разбиране за взаимодействието на лазера с тъканите и установяване на най-добрия протокол при лазерната терапия.

Лазерите са сложни светлинни източници, те се различават по спектър на излъчване (цвят на светлината) и по сила на светене (мощност на светлината), която се въвежда в зоната за обработка. По спектър на излъчване са две групи. Първа – излъчваща в червената инфрачервена област, където светлинния лъч прониква по-дълбоко в обработваната тъкан. Това позволява стимулация, коагулация или карбонизация на микрослоеве на тъканта. Втора – лазери в по-далечната инфрачервена област. Тук има висока степен на поглъщане и преобразуване на светлинната енергия от повърхностните слоеве. Използват се основно за лекуване на кариес.

Другата квалификация на лазерите е по мощност (сила на светлината). Нискоинтензивни, високоенергийни диодни, високоенергийни ERBEV.

Лазерната терапия елиминира патогенните бактерии и постига противовъзпалителни резултати. С помощта на лазера се променя качеството на третираните тъкани. Лазерните процедури са почти безболезнени, безкръвни, асептични. Биостимулацията на тъканите може да се получи и с нискочестотните и високочестотните лазери. Лазерите са безвредни и ефективни при отстраняване на тумори и при лечение на други проблеми при меките тъкани. Повишава се регенерацията, ускорява се възстановяването при лечение на различни заболявания на венците, премахва се болката след и при различни хирургични процедури. Противовъзпалителният ефект при лечение с лазер се постига много бързо и е по-продължителен.

Присъствието на множество патогенни микроорганизми в денталния биофилм е една от главните причини за развитие на оралните заболявания. Стандартната процедура при лечение на пародонтит е механично отстраняване на денталния биофилм и се комбинира с антимикробна медикаментозна терапия. Добавянето на фотодинамичната лазерна терапия е изключително ефикасно в унищожаването на различни патогени, вируси, паразити и гъбички. Механичното почистване на зъбните повърхности за отстраняване на минерализираните и неминерализираните бактериални депозити (зъбен камък и плака) понякога води до необратими увреждания на зъбите и дори до поява на гингивални рецесии, както и повишаване на чувствителността към студено, топло, допир и други неприятни усещания. Комбинирането на механичната задължителна терапия с лазерната терапия води до много по-бързо възстановяване на зъбодържащите структури. Изразеният анти-микробен ефект на лазера, ускорява оздравяването и може да се избегне медикаментозно лечение с антибиотици и други медикаменти. Усъвършенстването на оптичните влакна, позволява достъп до пародонталните джобове и води до тяхното намаляване.

 Доказано е, че професионалното почистване на зъбите и лазерната терапия води до по-продължително унищожаване на патогенните бактерии в джоба и до по-добри резултати. Тази комбинирана терапия, например, е препоръчителна при пушачи, тъй като при тях липсват белези на възпаление. Но уврежданията и прогресията на заболяването са много по-тежки. Меките тъкани при пушачите са силно увредени и това затруднява лечението им. Използването на лазертерапията води до по-бързи резултати при тях. Препоръчва се по време на това лечение да е на лице пълно въздържание от тютюнопушене, но за тези, които по една или друга причина не го правят, то възможен вариант са т.нар. алтернативни средства на пушенето, като продуктите за нагряване на тютюн и т.нар. „вейп“ устройства. В последно време в специализирани издания се публикуват все повече проучвания за тези продукти, които подчертават ролята им в посока на намаляване вредата при пушачите чрез благоприятно въздействие на различни биомаркери при тях, вместо същите да продължат да ползват конвенционални цигари.

Приложение на лазера има също при избелване на зъбите, диагностика на кариес, естетично лечение при хиперпигментация, моделиране на кост, отстраняване на папиломи, фиброми, хемангиоми и други тумороподобни лезии. Изключително ефективно е при лечение на херпеси, често появяващи се афти, възпаление на устни ъгли, при възстановяване на увредени нервни съдове след различни лечения. Лазерна радиация комбинирана с флуорно лечение може да повиши устойчивостта срещу кариес. Аргон лазерът и без флуор подобрява устойчивостта на емайла. Пародонталната лазерна терапия се използва при гингивектомия (оформяне на разраснал венец), френулектомия – отстраняване на юздичката между предните горни и долни зъби, увеличаване на зъбната коронка при разрушение зъби за обличане. Използването на високочестотни лазери при пародонтална хирургия ускорява заздравяването, почти безкръвно е, почти няма следоперативна болка и постига по-добър комфорт.

 

Нашият автор: 

д-р Йорданка Панайотова е пародонтолог и хоноруван преподавател в катедра Пародонтология МУ София 

Д-р Панайотова, завършва Стоматологичен факултет на МУ-София с отличен успех. Защитава специалности по Обща стоматология и Научна медицинска информация. През 1995-2000 г. работи като специалист Юниордент. След основаването на катедра Пародонтология във ФДМ София, през 2000 г., печели конкурс за хоноруван асистент, където преподава и досега.

Интересите й са насочени предимно към хирургичното пародонтално лечение и има големи успехи в запазването на естествените зъби при пародонтит и костна регенерация. Възпитаник е на италианската пародонтална школа като е завършила курсове при проф. Дарио Кастелани, проф. Силверио Валерио, проф. Масимилиано Баркали, проф. Никола ДиАнджелис, проф. Клаудио Модена. Заедно с това тя е била на практическо обучение при известния Д-р Джоузеф Шокрун за новостите в PRF лечението.

През 2016 г. завършва специалност, „Модерни технологии при лечение на пародонтални заболявания“ в University of Genoa.

През 2018 г. д-р Панайотова влиза в екипа на Клиника по имплантология на ЕО ДЕНТ, където прилага професионалните си и квалифицирани умения в лечението на гингивити и пародонтити, за което е избрана за Лекар по дентална медицина за 2021 г.

Най-четени