След доставката на първата за годината партида изтребители Су-35 през последната седмица на март, генералният директор на държавната United Arms Corporation Вадим Бадеха разкри, че са в ход планове за ускоряване на производството на самолета, съобщава военното издание Military Watch.
"Нашият приоритет е да увеличим производството на самолети Су-34, Су-35 и Су-57. И за трите типа самолети обемът на производството ще бъде увеличен тази година“, заяви той.
Служители на United Arms Corporation отбелязват, че фирмата инвестира в обучение на работната сила и модернизация на инфраструктурата, за да премахне пречките и да поддържа по-високи производствени нива. Разкритието дойде като изненада за авиационните анализатори, тъй като докато разширяването на производствените мащаби на ударния изтребител Су-34 и изтребителя от пето поколение Су-57 беше потвърдено, преди това се очакваше Су-35 да бъде свален от производство в началото на 2030 г., тъй като двата по-тежки самолета се смятаха за по-рентабилни.
Обхватът на Су-35 и товароносимостта на оръжията са значително по-ниски от тези на Су-34, който може да бъде произведен на цена под две трети от цената, докато неговите характеристики във всички роли са значително по-ниски от тези на Су-57, независимо дали за потискане на противовъздушната отбрана, бой въздух-въздух или други мисии.
Решението за разширяване на производството на Су-35 вероятно е мотивирано от два основни фактора.
Първият е разширяването на руския изтребителен флот във време на високи разходи за отбрана и силно напрежение с членовете на НАТО, като Министерството на отбраната изглежда е доволно от представянето на Су-35 във войната с Украйна. Су-35 играят водеща роля в операции въздух-въздух в руско-украинската война от февруари 2022 г.
Един от най-забележителните успехи на самолета се случи през март 2022 г., когато според съобщенията самолетът е свалил четири изтребителя Су-27 на украинските ВВС близо до град Житомир в едно сражение.
Су-35 не са понесли загуби в битка въздух-въздух, докато са свалили самолети, включително Су-27, МиГ-29, Су-24М , Су-25, хеликоптери Ми-8 и широка гама от класове дронове. Този опит накара руските ВВС от септември 2022 г. да разширят използването на Су-35 за обучение.
Въпреки успехите си, Су-35 все пак се оказаха много по-ограничени в своите способности за насочване отвъд визуалния обхват от руските прехващачи МиГ-31БМ , главно поради липсата на сензори със сравнима мощност с N007M на МиГ. Разработката на нов радар за Су-35, базиран на радара N036 AESA на Су-57, е широко спекулирана, но все още не е потвърдена.
Разширеното производство на Су-35 ще позволи на руските военновъздушни сили не само да заменят по-бързо остарелите изтребители от епохата на Студената война като МиГ-29, но и да сформират нови бойни единици, като привлекателността на това се очаква да бъде значително по-голяма, ако изтребителите интегрират по-нови сензори и въоръжение.
Наред с разширяването на вътрешното търсене на нови изтребители, вторият фактор, който вероятно е повлиял на решението за разширяване на производството на Су-35, е, че търсенето за износ на класа изтребители също е нараснало значително през последните две години. След появата на редица доклади от алжирски източници от септември 2024 г., че алжирските военновъздушни сили ще закупят Су-35, беше потвърдено, че първите шест месеца по-късно доставките са започнали. Мащабът на алжирските доставки остава неизвестен, но се очаква да остане на около две дузини изтребители, тъй като по-голямата част от бъдещите поръчки за изтребители от Русия се очаква да са за по-модерни изтребители Су-57, чиито доставки ще започнат преди края на годината.
От средата на 2022 г. Иран също е направил поръчки за Су-35, като генералът от Корпуса на гвардейците на иранската революция Али Шадмани потвърди през януари 2025 г., че са направени поръчки за самолета. Иранските поръчки вероятно са били основният фактор, довел до разширяването на програмата за Су-35, и имат потенциала да превърнат изтребителя от сравнително скромен показател на експортните пазари в значителен успех, който носи продажби в чужбина на над 100 изтребителя. Възможността да се появят други клиенти за изтребителя също беше повдигната, като геополитическите тенденции, засягащи Индонезия и Северна Корея, подхраниха спекулациите, че една от страните може да закупи самолета.
Относително малкият размер на руските военновъздушни сили и едновременното им снабдяване с четири отделни класа изтребители прави експортното търсене от решаващо значение, за да се направи разширеното производство на Су-35 рентабилно.