Президентът Доналд Тръмп обяви планове за широкообхватни реципрочни мита в сряда, заявявайки, че „нашата страна е ограбена, изнасилена, ограбена“ от други нации. Но сред 180-те държави, някои от които са и съюзници на САЩ, засегнати от митата, не се вижда една конкретна страна - Русия.
След изявлението на Тръмп в "Розовата градина", служител на Белия дом каза пред Жасмин Райт от NOTUS, че Русия „не е в този списък, тъй като санкциите от войната в Украйна вече направиха търговията между двете страни нулева“.
Разкъсаната от война Украйна обаче беше наказана с 10% ответно мито. Освен това много други бивши съветски сателити и републики също са в списъка на Тръмп.
Беларус, Куба и Северна Корея, други страни, които са изправени пред американски санкции, също не бяха засегнати от реципрочни мита. Въпреки това Иран и Сирия, които също страдат от тежки ембарго и санкции, бяха ударени с допълнителни мита в сряда от съответно с 10% и 40%.
Русия се стреми да премахне западните санкции, наложени заради нейното нахлуване в Украйна, които причиниха значителна болка на нейната икономика. Европейският съюз описа собствените си обширни санкции срещу Русия като „мащабни и безпрецедентни“.
САЩ също наложиха широк набор от санкции срещу Русия в отговор на нейното нахлуване в Украйна, обвиненията за намеса в чуждестранни избори, кибератаките и нарушенията на човешките права. Тези мерки са насочени към ключови сектори на руската икономика, включително енергетика, финанси, отбрана и технологии. Големите руски банки бяха отрязани от глобалната финансова система, активите на руските олигарси бяха замразени, а контролът върху износа ограничи достъпа до критични технологии.
Санкциите са насочени и към лица, близки до президента Владимир Путин, с цел оказване на натиск върху Кремъл чрез изолиране на неговия политически и икономически елит. В координация със съюзниците си в Европа и Азия, САЩ разшириха тези санкции от 2022 г. насам, опитвайки се да отслабят способността на Русия да финансира военните си усилия, като същевременно подкрепя Украйна чрез военна и финансова помощ.
Сенаторите Линдзи Греъм, републиканец от Южна Каролина, и демократът от Кънектикът Ричард Блументал са главните спонсори на двупартиен законопроект, който ще наложи нови първични и вторични санкции срещу Русия и организации, подкрепящи агресията на Путин, ако Москва не се включи в мирни преговори или подкопае суверенитета на Украйна.
На фона на опасенията, че администрацията на Тръмп ще даде предимство на Москва в мирните преговори, законопроектът, спонсориран от 25 републиканци и 25 демократи, е сигнал за междупартиен консенсус срещу действията на Русия.
Законопроектът включва налагане на 500-процентови мита върху вносни стоки от страни, които купуват руски петрол, газ, уран и други продукти.
В неделя Тръмп също така обеща да наложи "вторични мита" на нациите, които купуват петрол от Русия, ако Москва не успее да се съгласи на прекратяване на огъня в Украйна.
Предложените тарифи, които варират от 25 до 50%, следователно няма да са насочени директно към Русия, но ще санкционират чужди държави, които продължават да търгуват с нея, като по този начин обезсърчават глобалната подкрепа за руската петролна индустрия.
САЩ не са внасяли руски суров петрол от април 2022 г., показват данни на Администрацията за енергийна информация на САЩ.
Страните, които биха били засегнати от потенциалните вторични мита срещу Русия, ще включват Китай и Индия, както и Турция и някои страни от ЕС, включително Унгария, Словакия и Чехия.