Military Watch: Узбекистан планира да замени съветските изтребители Су-27 и МиГ-29 с китайски самолети

J-10C

Китай е разрешил продажбата на неизвестен клас модерни изтребители на страната, съобщи източник близък до Агенцията за отбранителна промишленост на Министерството на отбраната на Узбекистан, пише военното издание Military Watch

Тази информация подхранва спекулациите, че китайските JF-17 Block III, J-10C или вероятно J-35 изтребител от пето поколение са планирани за закупуване. Съветската държава-наследник се очертава като основен клиент за китайска военна техника и постепенно отказа съветските системи за противовъздушна отбрана, за да закупи китайските  системи HQ-9B, FM-90 и KS-1C, които са много съвместими със съвременните китайски бойни самолети. Тъй като съветските изтребители Су-27 и МиГ-29 от четвърто поколение са близо до края на експлоатационния си живот, по-рано беше съобщено, че се разглежда закупуването на руските Су-30СМ или френския Рафал. 

Съседният Казахстан, който има значително по-голям бюджет за военновъздушни сили и отбрана, преди това оцени конкурентните руски и френски самолети, преди да избере Су-30СМ, който беше счетен за по-ефективен въпреки много по-високите си оперативни разходи поради много по-големия сензорен набор, превъзходни полетни характеристики и много по-голям обсег. 

Узбекистан беше една от само четирите държави наследници на Съветския съюз, които наследиха Су-27 Flanker , който беше най-способният клас изтребители за превъзходство във въздуха в страната и широко смятан за най-страховития в света в ерата на Студената война. 

Су-27 бяха пенсионирани без замяна от беларуските ВВС през 2009 г., като само един изтребител остана в експлоатация за учебни цели поради високите им оперативни разходи. Су-27 до голяма степен е изведен от експлоатация в руските ВВС и заменен с по-нови изтребители Су-30СМ и Су-35 от „поколение 4+“, докато големият украински флот има малко самолети, останали след години на катастрофи, редица продажби на Съединените щати и повече от три години битка с руските сили. 

Съобщава се, че узбекските военновъздушни сили са изтеглили собствените си Су-27 от експлоатация през 2020 г., което ги прави втората страна в света след Беларус, направила това. Подобно на Беларус, това остави узбекския флот с по-лекия и по-малко способен двойник на Су-27 МиГ-29 като единствен оперативен изтребител, като се смяташе, че само около дузина от самолетите са в експлоатация. Поръчката на модерни бойни самолети от Китай би позволила на узбекския флот да обърне тази тенденция на спад и свиване на бойните си способности. 

Остава значителна възможност Узбекистан да се стреми да закупи повече от един клас китайски изтребител като част от комбинация от високо-ниско ниво, а именно или лекия J-10C, или дори по-лекия JF-17 Block III заедно с много по-големия двумоторен J-35. Те ще заменят съответно МиГ-29 и Су-27. JF-17 Block III се възползва от много по-ниски разходи за доставки и оперативни разходи и подобно усъвършенствана авионика и оръжия като J-10C, въпреки че летателните му характеристики са далеч по-ниски, а радарът му е значително по-малък и по-малко мощен. 

Пакистанските военновъздушни сили в момента разполагат и двата класа изтребители като част от високо-ниска комбинация  и планират закупуването на J-35,  докато се съобщава , че ВВС на Бангладеш обмислят закупуването на двата изтребителя по подобен начин, за да заменят своите J-7 и МиГ-29.

Най-четени