Military Watch Magazine: Пентагонът потвърди готовността си да предостави на повече съюзници възможности за ядрени атаки

В изказване на 1 април кандидатът за председател на Съвета на началник-щабовете Дан Кейн заяви, че САЩ са готови да обмислят сключването на споразумения за споделяне на ядрени способности с повече съюзници на страната от НАТО, съобщава Military Watch Magazine.

„От военна гледна точка разширяването на участието на съюзниците от НАТО в мисията за ядрено възпиране в някакво качество би повишило гъвкавостта, способността за оцеляване и военния капацитет. Ако бъда утвърден, ще работя за оценка на съотношението цена/полза от подобно решение“, заяви Кейн при въпрос от страна на законодателите, предшестващ изслушването му за утвърждаване в Комисията по въоръжените сили на Сената на САЩ. Той добави, че Вашингтон няма да подкрепи съюзниците си да развиват собствени ядрени 

Споразуменията за споделяне на ядрени оръжия са спорни поради фактическото им създаване на нови държави с ядрени оръжия, като западните анализатори широко подчертават, че те нарушават членове I и II от Договора за неразпространение на ядреното оръжие.

Понастоящем съществуват споразумения за съвместно използване на ядрени материали с членовете на НАТО Белгия, Нидерландия, Германия, Италия и Турция, които позволяват на техните сили да използват американски ядрени бойни глави, разположени на тяхна територия, в случай на голям конфликт. Всички тези държави се обучават да нанасят въздушни удари с ядрени бойни глави B61, като се предполага, че бързо ще получат достъп до тях по време на война. Всички партньори за споделяне на ядрени оръжия са клиенти на изтребителя F-35, с изключение на Турция, която в момента преговаря за връщане към програмата F-35. Изтребителите се смятат за оптимални самолети за извършване на тактически ядрени атаки поради напредналите си стелт възможности, като през юни 2024 г. Кралските военновъздушни сили на Нидерландия станаха първите, които поеха ролята им на ядрени удари, след като през март същата година това направиха Военновъздушните сили на САЩ. Все още не е сигурно кои членове на НАТО биха могли да бъдат кандидати за споразумения за споделяне на ядрени оръжия, като се спекулира с такива сделки с Полша, Финландия и Обединеното кралство, докато Варшава лобира особено силно за такава възможност.

Възможността за разширяване на споразуменията за обмен на ядрени материали беше повдигната в момент, когато европейските държави все по-често обмислят разработването на по-голям континентален ядрен арсенал, независим от Съединените щати, и евентуални споразумения за обмен на ядрени материали, съсредоточени около Франция и нейния по-малък арсенал. Това се случва и в момент на нарастваща загриженост, че точките на контакт на НАТО с руските сили могат да бъдат разширени, ако Украйна претърпи пълно поражение, което се счита за все по-вероятно в резултат на огромните загуби на фронта. Споразуменията за споделяне на ядрени оръжия биха могли да спомогнат за снемане на значителен натиск от въоръжените сили на САЩ в Европа, което ще им позволи да се преориентират към Източна Азия, която остава водещ приоритет при новата администрация на Доналд Тръмп. Възможностите за нанасяне на ядрени удари от самолетите F-35, въоръжени с бойни глави B61, са водеща причина за безпокойство особено за Русия, като през ноември американски медии изтъкнаха, че един ядрено въоръжен F-35 би могъл да убие над 310 000 жители на Москва или 360 000 в Санкт Петербург с една атака.

Най-четени