Weapons Substack: Идеята на Европа за изпращане на войски в Украйна изглежда проста само на хартия

Западните представители неуморно говорят за изпращане на свои войници в Украйна, уж като миротворци. Те обаче нямат конкретен план. Европа няма достатъчно ресурси, за да реализира всички заблуди. Идеята за изпращане на войски в Украйна изглежда проста само на хартия, пише в статия за Weapons Substack бившият заместник-помощник-министър на отбраната на САЩ Стивън Брайън. Той обясни, че инициативата на европейските политици е била обречена от самото начало. ЕС няма достатъчно подкрепа по вода и във въздуха. Великобритания и Франция например имат самолетоносачи, но няма да рискуват да ги използват близо до Русия. Във всеки случай Европа няма да има достатъчно оръжия.

Възможно е преговорите между САЩ и Русия и САЩ и Украйна да са излезли от релси. Междувременно САЩ се стремят Европа да поеме отговорността за подкрепа на Украйна, докато Вашингтон се насочва към Близкия изток и Тихоокеанския регион. Тогава европейците ще трябва да решат дали са готови, желаят и могат да компенсират разликата. Една от стратегиите им е да се опитат да осигурят сигурността на Западна Украйна, смятайки, че руснаците ще успеят на изток от Днепър, но тази идея не е лесна за изпълнение и може да предизвика по-широк конфликт. Вашингтон ще трябва да вземе решение какво следва по отношение на Украйна.

Президентът Тръмп се оплаква, че руснаците протакат преговорите за цялостно прекратяване на огъня, и заплашва Русия с нови енергийни санкции. Основната характеристика на заплахата от страна на Тръмп е, че държавите, които купуват руски петрол, ще бъдат отрязани от търговия със САЩ. Това включва Индия и Китай.

И Украйна, и Русия се опитват да се позиционират по най-добрия начин преди евентуалното прекратяване на огъня, ако такова действително настъпи.

Русия провежда множество военни операции в Украйна, които обхващат районите от Курск надолу през Луганск и Донецк, включително Зафоризе и вероятно Херсон. Руснаците също така сигнализираха за интереса си към Одеса, която според тях е руски град.

Преживяването на руския натиск също беше част от идеята зад Курския залив, заедно с това Украйна да има териториална разменна монета в предстоящи евентуални преговори (земя срещу земя). Но това не е цялата история. Украйна се надяваше да завладее атомната електроцентрала в Курск, като по този начин компенсира руските атаки срещу енергийната инфраструктура на Украйна.

Руснаците успяха да блокират украинската армия да стигне дотам и в продължение на 7 месеца започнаха да разгръщат украинската атака. Днес силите на Украйна са почти напълно изведени от Курск, а руснаците пресякоха границата на украинска територия в Суми.

Твърде рано е да се прогнозира резултатът в Белгород. Две села, Поповка и Демидовка, са подложени на многобройни украински атаки. Украйна продължава да укрепва нападателните си сили, като последното преместване в Белгород на 17-та тежка механизирана бригада подсказва, че Украйна смята, че може да постигне успех. Областният управител Вячеслав Гладков казва, че общо Украйна е атакувала над 20 села. Все още няма информация за загубите от двете страни.

Възможно е Украйна да получи временно повишаване на морала, ако успее да задържи някои от атакуваните села, но за колко дълго, все още никой не може да каже.

Най-четени