Китай заяви, че неговата армия провежда широкомащабни учения, включващи военноморски, въздушни, сухопътни и ракетни сили около Тайван във вторник, като „сериозно предупреждение“ към острова - ход, който също ще тества отговора на американския президент Доналд Тръмп, пише Newsweek.
Ши Йи, говорител на командването на източния регион на Народноосвободителната армия , каза, че ученията са "сериозно предупреждение и силно сдържане срещу независимостта на Тайван".
Министерството на отбраната на Тайван съобщи, че е проследило 19 кораба на китайския флот във водите около острова за 24 часа до 6 сутринта местно време във вторник. Китайският самолетоносач Shandong и други бойни кораби на военноморските сили на PLA също бяха забелязани в околните води.
Лидерите на Пекин претендират, че Тайван е част от китайска територия. Въпреки че Комунистическата партия никога не е управлявала там, тя се зарече да „обедини“ острова със сила, ако е необходимо, заплаха, която може да въвлече Съединените щати в конфликт за бъдещия контрол над Тайван и да доведе до първата в света гореща война между суперсили с ядрено оръжие.
Тайван е основен търговски партньор на САЩ и неговите компании са световни лидери в производството на полупроводници – и двете важни за икономическата програма на Тръмп.
Високопоставени американски служители наскоро свидетелстваха за военните планове на Пекин за Тайван, но също така казаха, че Вашингтон е решен да предотврати всяка силна промяна на статуквото през Тайванския пролив.
Тайван се отдели от китайския контрол през 1949 г. след Гражданската война в Китай. През същата година комунистическият лидер Мао Цзедун създаде Китайската народна република в Пекин, докато бившето републиканско правителство на страната продължи да управлява от Тайван, който сега е демокрация.
Тайван е дипломатически изолиран извън следвоенната система на Организацията на обединените нации , но поддържа значителни икономически връзки и връзки в областта на сигурността със САЩ, въпреки че няма официални отношения държава-към-държава с Вашингтон след 1979 г. Тайванското правителство разчита на САЩ като негов основен доставчик на оръжия, особено за напреднали наземни и въздушни платформи , които биха могли да му помогнат да отблъсне бъдеща инвазия.
Тайпе отхвърля териториалните претенции на Пекин и казва, че Тайван няма нужда да обявява независимост, защото вече е функционираща държава с демократични права. Тя се зарече да засили собствените си отбранителни способности, за да възпре евентуална атака.