19fortyfive: Оръжията, които правят бомбардировача B-2 толкова мощен

Повече от тридесет години след дебюта си бомбардировачът B-2 стелт продължава да бъде изключително актуален благодарение на непрекъснатото усъвършенстване на оръжията, компютърните и стелт технологиите, пише 19fortyfive.

Разположен в момента в Диего Гарсия, той изпраща силно стратегическо послание към противници като Иран.

Последните подобрения включват усъвършенствани системи за управление на отбраната за избягване на сложни системи за противовъздушна отбрана, 1000 пъти по-бързи компютърни процесори, повишаващи точността на насочване, и подобрена гъвкавост на ядрените и конвенционалните оръжия.

Подобренията също така намаляват топлинните и електронните му следи, като увеличават скритостта му срещу усъвършенствани радарни и инфрачервени системи за откриване. Тези непрекъснати модернизации гарантират, че B-2 продължава да се противопоставя ефективно на променящите се заплахи от страна на противници като Китай и Русия.

Бомбардировачите B-2 изпълняваха оперативни мисии в Косово, Либия, Ирак и Афганистан, а в момента се разполагат на остров край Индия, наречен Диего Гарсия, което изглежда е ясно послание от администрацията на Тръмп, че Иран ще бъде държан отговорен за подкрепата си за хусите.

B-2 ще продължи да лети и да действа с широк набор от подобрения, повишаващи ефективността, за да се гарантира, че ще остане високо ефективен срещу нововъзникващите модерни средства за противовъздушна отбрана, като китайските HQ-9, руските S-400 и S-500.

Различни авангардни подобрения дават възможност на B-2 да работи в съвременни условия с изключително висока степен на заплаха, като например непрекъснатото добавяне на нови сензори за откриване на противовъздушна отбрана, високоскоростни изчислителни системи и оръжейни приложения.

Други подобрения на B-2 включват съвместните усилия на ВВС на САЩ и Northrop Grumman за интегриране на нова компютърна обработка, която е 1000 пъти по-бърза от съществуващите или предишните компютри. Въпреки че много подробности за подобренията на B-2 не са достъпни от съображения за сигурност, по-бързите компютри ще подобрят значително насочването, засичането и свързването в мрежа с други платформи в съвместна, многодоменна оперативна среда.

Свързаните с изкуствения интелект подобрения и шлюзове слой, който да позволи обмен на данни през иначе несъвместими транспортни слоеве, като радиочестотни сигнали, данни, предавани от спътници, или други видове безжични технологии и канали за данни, способни да свържат В-2 като възел за наблюдение и споделяне на цели в разпръснати многодоменни формирования.

B-2 е доста различен и по отношение на въоръжението, тъй като сега е конфигуриран с нов софтуер, подобрения в управлението на огъня и интерфейси, които позволяват по-голяма гъвкавост и много по-широк арсенал. 

B-2 получава и подобрения в оръжията, като например модернизирания ядрен вариант B-61 Mod 12 - нов вариант на десетилетния B-61, който съчетава различни варианти в един боеприпас.

„Мод 12“, както го наричат, съчетава възможността за пускане на земнопроникващи ядрени мисии, надземни площни детонации и приложения с по-ниска мощност, за да се адаптира атомният удар за конкретна оперативна цел. Тази прецизност позволява по-голям обхват на възможностите за атака за една бомба, като повишава ефективността и премахва необходимостта от носене на много варианти.

B-2 също така разполага с богат арсенал от ядрени и конвенционални бомби и крилати ракети, тъй като може да хвърля свободно падаща ядрена бомба B83, бомби с общо предназначение Mk82 и по-големи бомби с общо предназначение Mk 84.

Също така е логично, че B-2 има значително подобрени стелт свойства в областта на топлинното управление, акустичната сигнализация и материалите за покритие, поглъщащи радарите. Всъщност много подробности, свързани с подобренията на стелт, вероятно няма да бъдат достъпни от съображения за сигурност.

И все пак новите технологии несъмнено могат да намалят „топлинния подпис“ на самолета, което го прави по-малко откриваем за радарните и инфрачервените сензори.

Ако един вътрешно погребан двигател излъчва много по-малка топлинна следа, самолетът ще лети при температури, по-близки до температурите на околната атмосфера, което ще го направи по-малко откриваем.

Възможно е да са добавени по-нови композитни материали, емисиите на отработените газове вероятно са коригирани, а разработчиците на оръжия почти сигурно са измислили нови начини за потискане на електронния подпис на самолета, като същевременно позволяват комуникация.

Крис Озбърн, редактор по военни технологии на 19FortyFive и президент на Warrior Maven - Център за военна модернизация.

Най-четени