Президентът на САЩ Доналд Тръмп бърза да сключи споразумение за прекратяване на огъня в Украйна до конкретна дата - 100-ия ден от мандата си. В понеделник американският лидер отправи критики към Зеленски, като го обвини, че се опитва да ревизира икономическата сделка, пише Bloomberg.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп намали критиките си към руския президент Владимир Путин и вместо това обвини Украйна, че се опитва да предоговори икономическо споразумение със САЩ.
Американският лидер бърза да постигне споразумение за прекратяване на огъня навреме, за да отбележи 100-те си дни на власт. Разочарованието му от този процес го накара да се нахвърли върху Путин през уикенда. Но в понеделник Тръмп отново насочи гнева си към украинския президент Володимир Зеленски.
Резултатът е геополитически камшик в навечерието на обявяването на глобалните мита на Тръмп на 2 април и показва нетърпението на САЩ към процеса на осигуряване на временно примирие между Русия и Украйна повече от три години след нахлуването на Путин в съседката му.
Тръмп се зарече, че ще сложи край на войната в рамките на 24 часа след встъпването си в длъжност, но установи, че Русия е труден преговарящ и е в състояние да изтръгне отстъпки от САЩ, като се възползва от желанието на Тръмп за бързо сключване на сделка. В неделя Тръмп заяви пред NBC, че е „ядосан“ на Путин.
Това беше забележима промяна в тона на лидера, на когото досега той се възхищаваше. Тя повдигна въпроса дали Русия ще започне да вижда по-наказателна страна в преговорите на Тръмп. Кремъл реагира спокойно, а ден по-късно Тръмп деескалира.
„Искам да съм сигурен, че той ще следва докрай, и мисля, че ще го направи“, каза Тръмп за Путин в понеделник в Овалния кабинет. „Не искам да преминавам към вторични мита върху петрола му, но мисля, че, знаете ли, нещо, което бих направил, ако смятам, че не си върши работата“.
Вместо това Тръмп пренасочи гнева си към Зеленски, който е обичайната му мишена, като заяви, че основава критиката си на новинарските съобщения, които е прочел, че Киев търси нови условия за споразумението за партньорство в областта на природните ресурси.
Проектопредложението за исканите от Украйна промени се отнася до усилията на страната да влезе в Европейския съюз, а не в НАТО, и търсеше обещание за повече американски инвестиции в страната.
Русия е един от трите най-големи производители на петрол в света и всеки опит на САЩ да санкционират покупките на руски доставки може да има далечни последици за петролния пазар, включително чрез засилване на инфлационния натиск в САЩ.
По-строгите разговори на Тръмп спрямо Путин доведоха до повишаване на цените на суровия петрол в понеделник.
Коментарите на Тръмп подсказаха за възможно втвърдяване на отношенията между САЩ и Русия във връзка с темпото на преговорите за прекратяване на огъня. Тръмп и преди е изразявал загриженост, че Москва може да забавя преговорите.
Тръмп заяви пред NBC, че двамата с Путин планират да разговарят отново тази седмица. В понеделник Кремъл заяви, че Путин остава отворен за контакти с Тръмп.
Заплахата от вторични мита е нова тактика, която Тръмп е възприел, за да засили икономическия натиск върху други държави. Преди това той заплаши да наложи мита на страните, които купуват петрол от Венецуела, в опит да задуши търговията ѝ с други държави.